Frederick Winslow Taylor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Frederick Winslow Taylor
strojný inžinier, je považovaný za otca vedeckého manažmentu
strojný inžinier, je považovaný za otca vedeckého manažmentu
Narodenie20. marec 1856
Germantown, Pensylvánia, USA
Úmrtie21. marec 1915 (59 rokov)
Philadelphia
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Frederick Winslow Taylor
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Frederick Winslow Taylor

Frederick Winslow Taylor (* 20. marec 1856, Germantown, Pensylvánia, USA – † 21. marec 1915, Philadelphia) bol strojný inžinier v Midvale Steel Works. Pôvodne bol kresličom a technickým robotníkom, neskôr sa stal hlavným inžinierom. Je považovaný za otca vedeckého manažmentu.

Pri svojej práce v továrni videl, že robotníci používajú rôzne spôsoby vykonávania rovnakej práce, a že sa nijaká alebo len veľmi malá pozornosť venuje tomu, či má robotník na danú prácu potrebné schopnosti a danosti. V dôsledku toho bola výkonnosť robotníkov nízka, robotníci sa snažili robiť čo možno najmenej a dosiahnuť pokiaľ možno čo najvyššiu mzdu. Taylor dospel k názoru, že vedeckým prístupom je možné zvýšiť výkonnosť robotníkov.

Zameral sa na skúmanie človeka predovšetkým ako objektu riadenia, t. j. na možnosť zvýšiť účinnosť práce robotníkov. Jeho cieľom bolo maximalizovať výsledok ich práce pri minimalizácii jej spotreby. Za dôležitú skutočnosť pokladal materiálnu motiváciu robotníkov. Človeka chápal ako ekonomickú bytosť, ktorú motivujú predovšetkým peniaze. Na základe svojich pokusov a pozorovaní v rôznych zostavách vypracoval štyri princípy pre zvýšenie efektívnosti na pracovisku:

  • Študujte, akým spôsobom robotníci vykonávajú svoje úlohy na pracovisku, zbierajte všetky informatívne poznatky pracovníkov o práci a experimentujte so spôsobmi, ako zdokonaliť plnenie úloh.
  • Kodifikujte nové metódy plnenia úloh do písomných pravidiel a noriem riadiacich postup.
  • Dôkladne vyberajte pracovníkov tak, aby mali schopnosti a znalosti, ktoré zodpovedajú potrebám úlohy a cvičte ich, aby vykonávali úlohy podľa zavedených pravidiel a postupov.
  • Stanovte vhodnú alebo prijateľnú úroveň vykonania úlohy a potom vypracujte výplatný systém, ktorý poskytne odmenu za výkon nad prijateľnú úroveň.

Hlavnou Taylorovou prácou bolo vyše 20-ročné skúmanie „najlepšieho spôsobu“ pre každú prácu, ktorá sa má urobiť. Podstatu tohto vedeckého manažmentu obsiahol do už spomenutých štyroch základných princípov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje a externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]