Friderica Derra de Moroda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Friderica Derra de Moroda
britská tanečnica, choreografka a učiteľka tanca
Friderica Derra de Moroda
Narodenie2. jún 1897
Bratislava, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie19. jún 1978 (81 rokov)
Salzburg, Rakúsko
portrét

Friderica Derra de Moroda (* 2. jún 1897, Bratislava – † 19. jún 1978, Salzburg, Rakúsko) bola britská tanečnica, choreografka a učiteľka tanca rakúsko-maďarského pôvodu, držiteľka Rádu Britského impéria.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Friderica Derra de Moroda sa narodila v Bratislave ako tretia dcéra spisovateľa z Budapešti s gréckymi koreňmi Simeona Juliusa Derra de Morodu a maďarskej kunsthistoričky z Viedne Olgy von Némethy. Po smrti otca v roku 1902 sa rodina presťahovala do Viedne a neskôr do Mníchova. Po baletných štúdiách debutovala v 14. rokoch 22. februára 1912, ako tanečnica na voľnej nohe v združení Viedenská secesia.

Od roku 1914 žila v Anglicku, kde v Londýne založila svoju prvú tanečnú školu. Od roku 1918 absolvovala štvorročné štúdium u Enrica Cecchettiho a následne v roku 1923 prvýkrát vystúpila v Salzburgu: Jej sólový tanečný večer vo Veľkej sále Mozartea nadchol publikum. V roku 1936 získala anglické občianstvo.

V roku 1941 prevzala vedenie baletu národnosocialistickej kultúrnej organizácie Kraft durch Freude v Berlíne, ktorý pravidelne koncertoval až do roku 1944. [1] [2] [3] De Moroda bola na konci vojny internovaná ako anglická občianka v tábore pri Bodamskom jazere.

Po smrti svojej sestry Minky v decembri roku 1950 de Moroda v Salzburgu zdedila Vilu Schmederer a v roku 1952 v nej založila baletnú školu, ktorú viedla do roku 1967 a ktorú navštevovali predovšetkým členovia baletu divadla Salzburger Landestheater, ale aj neskoršia slávna sólová tanečnica Margot Werner.

Od roku 1960 sa stále viac venovala tanečnej vede a vybudovala si rozsiahlu knižnicu tanečnej literatúry. Pozostalosť Tanečného archívu Derra de Moroda je verejne prístupná v Hudobnovednom inštitúte Salzburskej univerzity.

15. júna 1977 sa stala vôbec prvou ženou, ktorej bol udelený čestný doktorát na Univerzite v Salzburgu.

V roku 1936 znovuobjavila pôvodný rukopis Nuova e curiosa scuola de' balli theatrali [4] od Gregoria Lambranziho. [5] [6]

V roku 1974 jej bol udelený Rád Britského impéria .

Friderica Derra de Moroda zomrela v Salzburgu vo veku 81 rokov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Sybille Dahms et Lotte Roth-Wölfle, Derra de Moroda Dance Archives. The Dance Library, a Catalogue, Munich, Robert Wölfle, 1982 (ISBN 3-87913-197-X)
  2. Derra de Moroda on DigitalerAtlasTanz
  3. Article by De Moroda on DigitalerAtlasTanz
  4. Nuova e curiosa scuola de' balli theatrali on Googlebooks
  5. . Dostupné online.
  6. Publications by De Moroda on WorldCat

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Friderica Derra de Moroda na anglickej Wikipédii.