Preskočiť na obsah

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg
Základné informácie
Polohamestá Erlangen, Nürnberg, Fürth
Bavorsko, Nemecko
SkratkaFAU
Rok založenia1742 (založenie v meste Bayreuth)
1743 (presun do mesta Erlangen)
Vedenie
PrezidentProf. Dr. rer. pol. Karl-Dieter Grüske
Štatistické údaje
Počet fakúlt5
Počet študentov35 363 (zimný semester 2012/13)
Doktorandi687 (2013)
Ďalšie informácie
Školské farbymodrá
Kontaktné údaje
Oficiálny webwww.uni-erlangen.de

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (skr. FAU, doslova Erlangensko-norimberská univerzita Friedricha Alexandra) je univerzita v Erlangene, Norimbergu a Fürthe.

Pozostáva z piatich fakúlt s 266 katedrami a je s viac ako 25 000 študentmi druhá najväčšia univerzita v Bavorsku. Okolo 45 percent z 12 000 vedeckých a nevedeckých zamestnancov pracuje v univerzitných klinikách. Univerzita bola pomenovaná po grófovi Friedrichovi z Brandenbursko-bayreuthského kniežatstva, ktorý túto univerzitu založil, a po Karlovi Alexandrovi z Brandenbursko-ansbašského kniežatstva, ktorý ju v začiatkoch finančne podporoval.[1] Asi tretina študentov študuje v Norimbergu. Škola úzko spolupracuje s tzv. odbornými vysokými školami (nem. Fachhochschule) a s univerzitami z okolitého regiónu, preto má vysunuté pracoviská po celom severobavorskom regióne.

Roku 1702 ako grófska rezidencia postavený 'zámok Erlangen' v centre mesta prešiel roku 1817 pod univerzitu. Dnes sa v ňom nachádza aula, vedenie univerzity a časť administratívy.
Kollegienhaus na kraji zámockého parku bol postavený v roku 1889 ako rozšírenie univerzity a je až do dnes využívaný ako učebný a reprezentatívny objekt.
Zámocký park je tiež časťou univerzity. Vďaka svojej skvelej centrálne polohe a blízkosti k niektorým prednáškovým miestnostiam je často využívaný študentmi na relax či štúdium. Okrem toho sa tu každoročne usporadúva 'Schlossgartenfest'.

Založenie

[upraviť | upraviť zdroj]

Univerzita bola založená v roku 1742 v meste Bayreuth grófom Friedrichom von Brandenburg-Bayreuth ako Friedrichs-Universität, čím sa stala po Univerzite Altdorf a Würzburg treťou univerzitou vo franskom regióne. V roku 1743 bola univerzita premiestnená do mesta Erlangen do priestorov bývalej Ritterakademie na ulici Erlanger Hauptstraße. Od začiatku sa vyučovali všetky tradičné predmety ako teológia, právo, medicína a filozofia aj keď bolo študentov počas prvých rokov konštante pod 200.

V roku 1769 pripadol patronát nad univerzitou grófovi Karlovi Alexandrovi von Brandenburg-Bayreuth, ktorý ju ďalej rozvíjal a všestranne podporoval.

Po pripadnutí mesta Erlangen Bavorsku v roku 1810 obišla univerzitu hrozba uzatvorenia, v protiklade k Univerzite Altdorf, lebo bola jedinou bavorskou univerzitou, ktorá mala luteránsku teologickú fakultu. Ešte dlho potom bola univerzita ovplyvňovaná luteránstvom, stratila ale pôvodný luteránsko-konfesný charakter. Aj dnes ešte existuje na univerzite iba evanjelický a žiadny katolícky odbor, hoci štúdium katolíckej výchovy je možné pre budúcich učiteľov.

Novodobé dejiny

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1927 bola odčlenená Prírodovedecká fakulta z Filozofickej fakulty. Univerzita sa neslávne prezentovala počas nacistických časov: ako jedna z veľmi mála nemeckých vysokých škôl mala už v roku 1933 prevažne nacionálno socialistickú študentskú radu.

V roku 1961 bola začlenená Vysoká škola ekonomických a sociálnych vied v Norimbergu (Hochschule für Wirtschafts- und Sozialwissenschaften Nürnberg), pôvodne založená v roku 1919. Odvtedy nesie univerzita dodatok k názvu - Erlangen-Nürnberg. V roku 1966 bola založená Technická fakulta, pre ktorej potreby vznikol nový, na to obdobie moderný, betónový komplex budov, kde našli svoje uplatnenie inžinierske odbory, anorganická chémia, informatika a ďalšia menza. Univerzita Friedricha Alexandra sa týmto krokom stala jednou z prvých klasických univerzít, ktoré doplnili svoje spektrum predmetov o techniku. V roku 1972 univerzita pohltila Vysokú školu pedagogickú v Norimbergu.

Od roku 1999 využíva univerzita staronovú časť mesta Erlangen, Röthelheimpark. Budovy v tejto časti mesta patrili zväčša pod kasárne artilérie vytvorenej v roku 1900.

V roku 2004 bol založený nový inštitút v meste Fürth, Zentralinstitut für Neue Materialien und Prozesstechnik (ZMP), čím sa aj toto mesto norimberského regiónu stalo univerzitným. Vysunuté pracoviská sa dajú nájsť v meste Bamberg, Dr.Remeis Sternwarte (hvezdáreň), a v meste Pleinfeld, Wassersportzentrum am Brombachsee (vodné športové centrum).

Od 1. októbra 2007 je univerzita rozdelená do nasledovných piatich fakúlt:

 • Filozofická fakulta a odbor teológie
 • Právnická a ekonomická fakulta
 • Medicínska fakulta
 • Prírodovedecká fakulta
 • Technická fakulta

Do 30. septembra 2007 existovalo 11 nasledovných fakúlt:

 • Teologická fakulta
 • Právnická fakulta
 • Medicínska fakulta
 • Filozofická fakulta I (filozofia, dejiny a sociálne vedy)
 • Filozofická fakulta II (jazykové a literárne vedy)
 • Prírodovedecká fakulta I (matematika a fyzika)
 • Prírodovedecká fakulta II (biológia, chémia a farmácia)
 • Prírodovedecká fakulta III (geografia, geológia, mineralógia, paleontológia)
 • Ekonomická a sociálno vedecká fakulta v Norimbergu (Hochschule für Wirtschafts- und Sozialwissenschaften Nürnberg, založená 1919, začlenená k univerzite
 • Technická fakulta (1966)
 • Pedagogická fakulta (1972) v Norimbergu

Známe osobnosti

[upraviť | upraviť zdroj]

Na FAU študovali a pôsobili množstvo známych osobností:

Slávnosti

[upraviť | upraviť zdroj]

Schlossgartenfest

[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1951 sa každoročne koná v juni alebo júli. S okolo 6000 účastníkmi patrí k najväčším záhradným slávnostiam v Európe. Záhrada Schlossgarten v centra mesta Erlangen je počas tejto oslavy premenená na veľkú plesovú sálu pod šírym nebom. Večer po príchode noci sa zapaľuje ohňostroj. Počas oslavy sa stretávajú okrem študentov a profesorov aj politický prominenti Bavorska. Slávnosť sa prvýkrát usporiadala počas rektorátu Prof. Dr. Rudolfa Pohle. V roku 1969 bola slávnosť zrušená kvôli študentským nepokojom, v rokoch 1966, 1980 a 200 kvôli zlému počasiu.

Winterball

[upraviť | upraviť zdroj]

Každý január sa v norimberskej Meistersingerhalle usporadúva zimný ples, Winterball. S 2000 účastníkmi patrí k menším akciám univerzity.

Ostatné pridružené organizácie

[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
 1. História Univerzity Friedrich-Alexander [online]. [Cit. 2008-07-05]. Dostupné online. Archivované 2011-09-02 z originálu.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]