Fugas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Americký vojak s nemeckou zápalnou mínou, zrejme Abwehrflammenwerfer 42

Fugas je druh obvykle improvizovanej alebo provizórnej ženijnej munície. Svojím určením a použitím sa radí medzi ženijné míny. Sú vyrábané spravidla v poľných podmienkach vojenskými jednotkami z práve dostupných materiálov – delostreleckých granátov, leteckých bômb, rôznych mín a ženijného náloživa. Existujú aj fugasy vyrábané priemyslovo. Fugas môže byť výbušný alebo zápalný.

V súčasnosti pojem výbušný fugas obvykle splýva s pojmom improvizované výbušné zariadenie, s tým rozdielom, že kým fugas je vyrábaný regulárnymi vojenskými jednotkami, improvizované výbušné zariadenie je vyrábané obvykle neregulérnymi jednotkami hnutia odporu alebo teroristami.

Zápalné fugasy sú obvykle tvorené nádobou s horľavinou a menšou náložou výbušnín určenou na rozhodenie a zapálenie horľaviny. V období pred druhou svetovou vojnou boli v ZSSR na posilnenie obrany stálych a poľných opevnení používané aj priemyselne vyrábané "ohňometné" či "plameňometné" zápalné fugasy, ktoré boli tvorené nádobou s horľavinou, smerovým vývodom a pyrotechnickou výmetnou náplňou iniciovanou mínovou rozbuškou alebo riadené diaľkovo, elektrickou iskrou. Bol to vlastne jednoduchý plameňomet na jedno použitie.

V období po druhej svetovej vojne sa používali napalmové míny, ktoré je možné tiež zaradiť k priemyslovo vyrábaným zápalným fugasom.

V dávnejšej minulosti bol výraz „fugas“ používaný aj pre označenie podzemných náloží, používaných pri obliehaní opevnených miest a pevností na ničenie hradieb. V tomto význame splýva s pojmom „mína“.