Futbalová vojna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Futbalová vojna
Dátum 14. júl - 18. júl 1969
Miesto medzi hranicami Salvádora a Hondurasu.
Výsledok Po zasiahnutí OAŠ bol podpísaný mier.
Protivníci
Salvádor Salvádor Honduras Honduras
Velitelia
Fidel Sánchez Hernández Oswaldo López Aréllano
Sila
20 000 vojakov
1 000 letcov
18 000 vojakov
1 600 letcov
Straty
900 mŕtvych 2 100 mŕtvych

Futbalová vojna (alebo Stohodinová vojna) bol krátkodobý ozbrojený konflikt medzi Salvádorom a Hondurasom, ktorý prebiehal v roku 1969.

Zámienkou na vyvolanie konfliktu trvajúceho iba šesť dní, boli incidenty počas futbalového zápasu národných mužstiev Hondurasu a Salvádora, ktoré sa odohrali počas kvalifikácie na majstrovstvá sveta vo futbale v roku 1970 v Mexiku. Hlavným problémom však bola dlhodobo neriešená agrárna politika v Salvádore.

Salvádor je jedna z najhustejšie zaľudnených krajín na západnej pologuli. Chudobní salvádorskí bezzemkovia, ktorí doma nevlastnili pôdu a ani ju nemali možnosť získať, z krajiny po niekoľko generácií nelegálne migrovali do menej zaľudnených pohraničných oblastí Hondurasu, kde sa usadzovali a obrábali ladom ležiacu pôdu. Do roku 1969 sa počet nelegálnych migrantov zvýšil na pol milióna.

Honduraská vláda sa v roku 1969 rozhodla rozdeliť tamojšiu pôdu medzi honduraských roľníkov, čo malo za následok vyhostenie tisícov Salvádorčanov, ich perzekúcie a následný návrat do Salvádoru.

Toto opatrenie malo za následok napätie, ktoré sa aj vďaka nacionalistickej kampani v honduraskej a salvádorskej tlači stupňovalo a 14. júla 1969 viedlo k vojenskej intervencii Salvádora v Hondurase. Salvádorská armáda sa dostala do blízkosti Tegucigalpy. 20. júla bolo nastolené prímerie, ktoré sprostredkovala Organizácia amerických štátov (OAŠ) a salvádorské jednotky sa stiahli začiatkom augusta. Oficiálnu mierovú dohodu podpísali obe krajiny až 30. októbra 1980 v peruánskej Lime.

Vo vojne padlo 2 100 osôb.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Známy poľský reportér Ryszard Kapuściński napísal o tomto incidente úspešnú knihu Wojna futbolowa (1978) (vyšla v českom preklade roku 1983 pod názvom Fotbalová válka).