Tegucigalpa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tegucigalpa je hlavné mesto Hondurasu a hlavné mesto departamentu Francisco Morazán. V tzv. metropolitnej oblasti žije približne 1,25 milióna obyvateľov. Stredná nadmorská výška je 990 m. Mesto má peknú polohu v členitom horskom teréne – jeho rozľahlosť je zrejmá z každého vyššie položeného miesta.

Tegucigalpa bola založená 29 septembra 1578 na mieste už predtým existujúcej indiánskej osady. V tom čase bola baníckym strediskom, v okolí ktorého sa ťažilo najmä striebro a zlato. Počas španielskej nadvlády si mesto zachovalo banícky ráz. Okrajové štvrte mesta majú dodnes veľmi slabú infraštruktúru.

Mesto tvorí súmestie s Comayagüelou, ktorá sa nachádza na opačnom brehu rieky Grande alebo Choluteca. Po získaní nezávislosti sa hlavné mesto niekoľkokrát sťahovalo z Tegucigalpy do Comayagüely a naspäť, až v roku 1880 zostalo definitívne v Tegucigalpe.

Tunajšie Museo Nacional má významnú zbierku predmetov z predkolumbovských čias.

Tegucigalpa je so zvyškom krajiny prepojená niekoľkými cestami, z ktorých najvýznamnešia smeruje na sever. Dôležité je aj pripojenie smerujúce na juh, k Interamerickej ceste (Carretera Interamericana). V južnej časti sa nachádza medzinárodné letisko Toncontin, z ktorého vedú letecké linky do iných krajín Strednej Ameriky a do USA.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tegucigalpa