Għar Dalam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jaskyňa
Trpaslíčí slon objavený v Għar Dalam

Jaskyňa Għar Dalam (zjednodušene písané tiež ako Ghar Dalam, slovensky „Jaskyňa temna“), je jaskyňa (a súčasne i múzeum) na juhovýchodnom pobreží ostrova Malta neďaleko sídliska Birzebbugia. Je známa ako nálezisko prehistorických zvieracích kostier a keramiky prvých obyvateľov ostrova. Nález keramických úlomkov na tomto mieste dal tiež meno celej historickej perióde Ghar Dalam, ktorá trvala približne od roku 5200/5000 pred Kr. do 4500 pred Kr. Niektoré pramene považujú túto keramiku za vôbec najstaršiu keramiku v pobrežných oblastiach Stredozemného mora.[1]

Jaskyňa, ktorá bola preskúmaná už koncom 19. storočia, je hlboká asi 144 metrov (podľa niektorých prameňov i hlbšie) a obsahuje niekoľko vrstiev usadenín s nálezmi. V najstarších vrstvách boli nájdené kosti dávno vyhynutých druhov ako trpasličí slon, hroch a iných, o veku ktorých existujú rôzne, čiastočne si odporujúce údaje (vek je odhadovaný na 180 000 až 500 000 rokov[2]). Ďalšie vrstvy obsahujú pozostatky zvierat ako jeleň a medveď, ktorých vek sa odhaduje približne na 18 000 rokov. Najmladšia vrstva obsahuje vôbec prvé dôkazy o ľudských sídliskách na ostrove z doby približne 5000 pred Kr. (keramika a ďalšie predmety).

Systematicky a vedecky bola jaskyňa po prvýkrát preskúmaná v roku 1885, sprístupnená verejnosti bola však až v roku 1933; počas druhej svetovej vojny bola používaná ako protiletecký kryt. Roku 1980 došlo k nenapraviteľnej strate, keď zo susediaceho múzea boli odcudzené rôzne predmety zbierky, mimo iného i štyri kly trpasličieho slona a detská lebka z neolitu.

Poznámky a referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pozri napr. http://www.maltavoyager.com/moa/areas/ghardalam.htm
  2. Pol milióna rokov uvádza maltaexpo.com Archivované 2007-03-11 na Wayback Machine.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Għar Dalam na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]