Gaara

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Gaara (jap. 我愛羅 / があら) je fiktívna postava z japonskej mangy a anime seriálu, Naruto.

Jeho meno sa objavuje v rôznych podobách. Objavuje ako „Gaara z piesku“ alebo „Gaara z púšte“, v originálnom japonskom preklade je to Sabaku no Gaara. V doslovnom preklade to znamená „Gaara od piesočných vodopádov“, ale Sabaku znamená aj púšť, preto je výraz „Gaara z púšte“ presnejší.

Jeho meno znamená tiež „Démon milujúci sám seba“, pretože znaky kandži v jeho mene sú takto zoradené. Iné kandži (愛), ktoré sa číta ako ai, znamená „láska“ a má ho vyrezané na čele preto, lebo miluje len sám seba.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Gaara je synom Štvrtého Kazekageho a je mladším bratom Temari a Kankura. Jeho domovom je „Skrytá Piesočná dedina“ (jap.: Sunagakure no Sato). Štvrtý Kazekage, otec Gaaru, prikázal kunoichi Čijo, aby zapečatila jednochvostého démona Shukaka do Gaaru, počas jeho narodenia v nádeji, že sa z neho stane ultimátna zbraň pre ich dedinu. Na zapečatenie bolo však potrebné obetovať ľudskú bytosť. Tou obeťou sa stala matka Gaaru.

Gaara bol trénovaný jeho otcom, ale vychovávaný bol bratom jeho matky, Jašamaruom. Pre silu, ktorú mu dával Shukaku, bol Gaara obávaný a nenávidený. Isté obdobie bol Jašamaru jediná osoba, ktorá mala rada Gaaru. Jašamaru bol však požiadaný Štvrtým Kazekagem, aby zabil Gaaru. Bol zamaskovaný a najprv sa pokúšal Gaaru zabiť kunaimi (japonskými nožmi), ale Gaaru ochránil jeho piesok, ktorý nikomu nedovolí mu ublížiť. Gaara vynervovaný a vyprovokovaný všetkými ľuďmi, ktorí ho nenávideli, zaútočil na Jašamarua. Jašamaru bol ťažko zranený a s Gaarom sa chvíľu rozprával a spôsoboval mu bolesť. Jašamaru sa odpálil výbušninami s cieľom zabiť tým aj Gaaru. „Absolútna ochrana“ z piesku však Gaaru opäť ochránila pred výbušninou a vyviazol bez akýchkoľvek zranení. Gaara sa po tomto incidente uzavrel do seba a vyryl si znak lásky (愛) na čelo.

Gaara mal detstvo podobné ako Uzumaki Naruto. Obaja boli vo svojich dedinách obávaní a nenávidení. Na rozdiel od Naruta, ktorého existenciu uznali Iruka Umino a Tím 7, Gaara nemal nikdy nikoho, kto by uznal jeho existenciu.

Shukaku a Gaara[upraviť | upraviť zdroj]

Gaara je hostiteľom Shukakou, jednochvostého démona. Prirovnávajú ho k púšťnemu psovi. Vďaka nemu je Gaara schopný hýbať pieskom iba myšlienkami. Gaara počas boja využíva útoky pieskom a málokedy sa pohybuje. Jeho najčastejšie bojové techniky, ktoré používa sú „Púštna rakva“ (jap.: Sabaku Kjú), nasledovaná „Púštnym pohrebom“ (jap.: Sabaku Sósó). Táto technika je smrteľná a viac-menej nie je možné odraziť tento útok. Na ochranu má Gaara primárnu ochranu pieskom, ktorú však pri obrovskej rýchlosti útokov a veľkej sile je možné prelomiť. Gaara má však ešte druhú ochranu pieskom a tou je pokryté celé jeho telo. Nazývajú to absolútnou ochranou. Nakoľko absolútna ochrana a aj silné ninjutsu, spotrebúvajú obrovské množstvo čakry, musí využívať chakru, ktorú mu poskytuje Shukaku.

V určitých prípadoch je Gaara schopný zobrať na seba podobu Shukakua a pokryť celé svoje telo pieskom, čím sa Gaara stáva mnohonásobne silnejším. Dokonca môže pomocou ninjjutsu uvoľniť dušu Shukakua. Gaara uvoľnením jeho duše odpadne a je v stave spánku, až do jeho prebudenia, kedy Shukaku stratí silu. Shukaku požaduje za „požičanie“ jeho chakry krv. Ak je Gaara ovládaný Shukakom, stáva sa z neho bezcitný vrah, so smädom po krvi.

Debut a vystupovanie v anime Naruto[upraviť | upraviť zdroj]

Gaara sa po prvýkrát objavil v dvadsiatej epizóde, pred začiatkom Čúninskej skúšky. Počas druhej fázy skúšok, sa ukázala prevaha Shukaka tým, že Gaara zabil troch geninov z Dažďovej dediny. V prípravnom súboji bojoval s geninom Rock Leeom. Lee sa dostal až k jeho druhej piesočnej ochrane a dokonca sa mu podarilo narušiť aj tú. Gaara však ešte stále nebol zranený. V hlavnom súboji mal Gaara bojovať proti geninovi Sasuke Uchihovi. Gaara mal však dôležitú úlohu, a to pomáhať pri Orochimarovom pláne zničenia Listovej dediny, Konohy. Nakoľko bol Gaara ranený špeciálnym jutsu „Chidori“, musel aj so svojimi súrodencami utiecť z Konohy, aby si Gaara oddýchol a mohol prebudiť démona Shikakua. Aj v podobe démona bol však Gaara porazený Narutom (s pomocou vyvolaného Gamabuntu). Keď Gaara zistil, že Narutova sila pramení zo snahy ochrániť priateľov, rozhodol sa zmeniť sa na rovnakého človeka, akým je Naruto.

Neskôr sa Gaara začal objavovať ako priateľ Naruta. V druhej sérii zvanej Naruto Shippuden, sa z Gaaru stal kazekage a cieľ skupiny zločincov, zvanej Akatsuki, ktorej cieľom je zmocniť sa démona zapečateného v ňom.

Taktiež sa Gaara na chvíľu objavil aj v druhom filme Naruto. Bránil v ňom ľudí z Piesočnj dediny. Je tam badať aj jeho už zmenené správanie. Taktiež sa tu okrem jeho častých útokov objavila aj jedna netypická technika zvaná „Pieskový boh bleskov“ (jap.: Suna Raišin), kde elektrickým útokom porazil nepriateľa.