Gabriel Corsan-Avendano

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gabriel Corsan-Avendano
slovenský matematik
Gabriel Corsan-Avendano
Narodenie18. august 1827
Smolník, Rakúske cisárstvo
Úmrtie14. jún 1903 (75 rokov)
Budapešť, Rakúsko-Uhorsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Gabriel Corsan-Avendano

Prof. Gabriel Corsan-Avendano, uvádzaný aj ako Corzan-Avendano, Corsano-Avendano (* 18. august 1827, Smolník – † 14. jún 1903, Budapešť, Maďarsko) bol slovenský matematik.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Gabriel Corsan-Avendano sa narodil v Smolníku v šľachtickej rodine Ľudovíta Corsan-Avendano, ktorý bol správcom kráľovských soľných baní a jeho manželky Jozefíny rodenej Gastberovej. S manželkou Vandou Sacher von Kronenthal mali 6 detí. Študoval na Kráľovskej akadémii v Košiciach, právo na evanjelickom kolégiu v Prešove, banské vedy na Banskej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici a napokon matematicko-fyzikálne a technické disciplíny na viedenskej technike. Spočiatku pôsobil ako gymnaziálny profesor v Košiciach a v Pešti, v roku 1872 získal súkromnú docentúru z fyziky na budapeštianskej univerzite. V rokoch 1872–1897 bol profesorom matematiky na vojenskej akadémii (Academia Ludovica) v Budapešti, od roku 1864 pôsobil ako člen korešpondent Maďarskej akadémie vied. Bol autorom celého radu stredoškolských učebníc a zbierok príkladov z matematiky.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.
  • Záznam o narodení a krste v matrike; pokrstený ako Gabriel Stephanus Raimundus de Corzan et Avendano