Gale (kráter)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Snímka krátera Gale. Elipsa vyznačuje pristávaciu oblasť pre rover Curiosity.

Gale je impaktný kráter na planéte Mars. Má priemer cca 150 km[1][2] a vznikol pravdepodobne pred 3,5 až 3,8 miliardami rokov. Leží blízko rovníku. Je nazvaný podľa austrálskeho amatérskeho astronóma Waltera Galea.

Kráter je lokalizovaný na mieste o súradniciach 5,4° južnej šírky a 137,8° východnej dĺžky. V strednej časti krátera sa rozprestiera veľké nesymetrické centrálne pohorie Aeolis Mons (neoficiálne nazývané aj Mount Sharp), ktoré sa vypína do výšky 4[2] – 5 km[3] nad rovinaté dno krátera. V Aeolis Mons sa nachádza niekoľko menších, ale strmých kaňonov, v ktorých sú obnažené rozsiahle geologické vrstvy. Medzi centrálnym pohorím a okrajmi kráteru sa nachádzajú prevažne planiny, pričom v severnej časti krátera je ich povrch rovnejší a nižšie položený ako v južnej časti.

Kráter vytvoril teleso veľkosti max. 17 km a vyvrhlo min. 3 600 km³ roztaveného materiálu.[1]

Kráter Gale bol vybraný ako cieľ robotickej prieskumnej sondy NASA Curiosity. Tá úspešne pristála 6. augusta 2012 v severozápadnej časti krátera na planine Aeolis Palus.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Gale Crater: Formation and post-impact hydrous environments Planetary and Space Science, Volume 70, Issue 1, september 2012, strany 84 – 95
  2. a b THOMSON, Brad. Inverted Riverbed in Gale Crater [online]. NASA/JPL/University of Arizona, 2008, [cit. 2012-08-06]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Edwin S. Kite, Kevin W. Lewis, Michael P. Lamb: Growth and form of the mound in Gale Crater, Mars: Slope-wind enhanced erosion and transport

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]