Gangnihesu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Gangnihesu (vo fr. prepise Gangnihessou), alebo Ganje Hesu (vo fr. prepise Ganye Hessou), je prvý z tradičných „dvanástich kráľov Dahome“. Dahome bolo africké kráľovstvo v oblasti dnešného Beninu.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa povesti Gangnihesu pochádza z dynastie, ktorá prišla v 16. stroročie z Tada na rieke Moro, miesta dnes ležiaceho v Togu, do Allady a stali sa kráľmi Veľkej Ardry. Bol jedným zo štyroch bratov. Jedným z nich bol kráľ Veľkej Ardry a po jeho smrti boli jeho územia rozdelené medzi jeho troch bratov. Tak vznikla popri Veľkej a Malej Ardre Dahome, hoci pôvodne nebola väčšia ako plošina Abome.

Kráľ[upraviť | upraviť zdroj]

Hovorí sa, že Ganje Hesu bol kráľom okolo roku 1620. Mal byť zbavený trónu jeho bratom Dakodonu počas cestovania po kráľovstve. Jeho symboly boli samičí vták gangnihesu, bubon a lovecká palica s oštepom.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Nie je celkom jasné, či bol z historického hľadiska kráľom. Je tiež možné, že bol dôležitým vodcom, ktorý riadil záležitosti svojej krajiny prostredníctvom svojich návrhov, a že jeho brat Dakodonu prijal ako prvý titul kráľa. Je však jasné, že Dakodonu bol vo svojej dobe považovaný za kráľa.

Veľká Ardra[upraviť | upraviť zdroj]

Ak by sa sme mali striktne držať povesti, počet bratov poukazuje na to, že Gangnihesu bol vlastne bratom, ktorý ako kráľ Veľkej Ardry bol kráľom všetkých troch krajín. Skutočne tiež existujú príbehy, ktoré mu takúto funkciu pripisujú. V týchto je Dogbagrigenu bratom, ktorý dostane Dahome a Dakodonu je synom Dogbagrigena.