Gaston (uškatec)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gaston v pražskej ZOO

Gaston je meno uškatca afroaustrálskeho, ktorý žil v pražskej zoologickej záhrade v rokoch 1991 až 2002. Preslávil sa v dobe povodní v roku 2002, keď ho zo zoologickej záhrady odniesla voda. Gaston doplával po VltaveLabe až do Nemecka, kde bol chytený a následne vyčerpaním zomrel.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Gaston bol chytený vo voľnej prírode v južnej Afrike. Pražská zoologická záhrada ho ako mladého uškatca kúpila od obchodníka z Namíbie v roku 1991 ako asi ročné mláďa. Meno Gaston mu dala jeho cvičiteľka a chovateľka Michaela Voldřichová.[1] Prišiel spolu s ďalšími tromi uškatcami, Bárou, Julinkou a Žofkou. Žofka krátko po príchode do Prahy uhynula, o niekoľko mesiacov neskôr ju nahradila samička Myška.[2] V zoologické záhrade žil spolu s Bárou, Julinkou a Myškou 11 rokov. Prejavoval zmysel pre humor a rád sa predvádzal pred publikom v pravidelných predstaveniach.[1] V dospelosti vážil takmer 200 kilogramov.[1] S Bárou a Julinkou splodil postupne 10 potomkov; z toho jeden (Abeba) sa narodil posmrtne. Myška nikdy s Gastonom mláďa nemala, aj keď sa s ním opakovane párila.[2]

Povodne, smrť a narodenie pohrobka[upraviť | upraviť zdroj]

Počas povodní v lete 2002 spodnú časť ZOO zaliala voda. Gaston i ostatní sa držali na území svojho výbehu a krúžili. Rozohnala ich až utrhnutá divácka tribúna 12. augusta. Potom sa snažili dať opäť dohromady, nájsť jeden druhého, a svoje domovské územie, väčšinou však neúspešne. Gaston sa najprv zdržoval v zaplavenom výbehu sloníc, ale počas nasledujúceho dňa odtiaľ zmizol a začal unikať po Vltave.[3] Hoci bol videný na mnohých miestach, pokusy o jeho chytenie zlyhávali. Zoológom zo záhrady v Ústí nad Labem sa ho podarilo aspoň nakŕmiť. Až 19. augusta ho chytili nemeckí záchranári v Lutherstadt-Wittenbergu potom, čo preplával vyše 300 kilometrov. Ešte v ten deň sa vydal na cestu za ním český tím; Gaston ale náhle zomrel na následky stresu, únavy a vyčerpania.[4] Chladná voda ani dočasný nedostatok jedla mu neublížili a následná pitva neodhalila žiadne zranenie.[5] Mal v tom období 12 rokov. Nasledujúce leto 2003 sa Báre neočakávane narodilo mláďa, Gastonov posmrtný potomok.[6][7] Je to samička Abeba,[8] ktorá žije v ZOO Praha dodnes (August 2011) spolu s Bárou, Julinkou a Gastonovým potomkom Melounom. V máji 2011 sa Abebe a Melounovi narodilo mláďa.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c Trojský koník, 2009, roč. 11, čís. mimořádné (Lachtani), s. 6. Ďalej len Trojský koník].
  2. a b Trojský koník, s. 9.
  3. Lachtani na výletě. Zoo Praha (Praha). Dostupné online [cit. 2011-06-19].
  4. Lachtana z pražské zoo skolila infekce. iDNES.cz, 2002-09-10. Dostupné online.
  5. Osud jednoho lachtana. Zoo Praha (Praha). Dostupné online [cit. 2011-06-19].
  6. Uhynulý lachtan má potomka. iDNES.cz, 6. 6. 2003. Dostupné online.
  7. Prague's hero seal is posthumous father. BBC News, 12. 8. 2003. Dostupné online.
  8. FIALOVÁ, Lucie. Pokřtili dceru nejznámějšího lachtana Gastona. Novinky.cz. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gaston (lachtan) na českej Wikipédii.