Generácia (literárny klub)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Generácia je bratislavský literárny klub, založený v roku 1997 pri Miestnej knižnici Bratislava – Petržalka, kde sa aj pravidelne schádza. Jeho členmi sú básniciprozaici od 12 do 66 rokov.

Činnosť[upraviť | upraviť kód]

Klub už vydal tri vlastné zborníky (2005, 2008, 2010), 18 občasníkov a prevádzkuje aj vlastnú internetovú stránku www.generacia.sk a diskusné fórum. Už tradíciou sa stala každoročná verejná jesenná čítačka v petržalskej Inchebe na výstave Bibliotéka a Pedagogika a letné podujatie Čas na dobrú literárnu čítačku, ktoré sa uskutočňuje od roku 2009.

Členovia klubu publikujú a verejne prednášajú svoje diela aj samostatne. Mário PolónyiMiloš Ferko sa svojimi autobiografickými románmi zaradili medzi najmladších autorov autobiografie v slovenskej literatúre. Klub spolupracuje aj s ďalšími slovenskými literárnymi klubmi. Najvýznamnejším partnerom sú martinský Mädokýš a bratislavský sci-fi klub Planéta opíc. Od roku 2005 sa činnosť literárneho klubu rozšírila na divadelné umenie, a to vo forme Divadla Atrapa. V roku 2008 literárny klub vydal internetovú antológiu. Knižnej podoby sa dočkala v marci 2009.

Členovia klubu[upraviť | upraviť kód]

Počas existencie klubu sa členská základňa čiastočne obmieňala. Za stabilných členov možno označiť skupinu cca desiatich-dvanástich autorov. Napr. ako: Ľudka Brunnerová, Miloš Ferko, Mário Polóniy, Jakub Lazarčík, Mária Mikitová Janošková, Simona Kusalová, Martina Götzová, Richard Miške, Jana Mojžitová, Peter Sochna, Daniel Šmihula, Martin Tužinský či Lenka Dominová.

Diela členov klubu[upraviť | upraviť kód]

  • Miloš Ferko: Šťastie za dverami, Bratislava, 2007
  • Mário Polónyi: Planéta nešťastných ľudí, Bratislava, 2006

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]