Generácia (literárny klub)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Generácia je bratislavský literárny klub, založený v roku 1997 pri Miestnej knižnici Bratislava – Petržalka, kde sa aj pravidelne schádza. Jeho členmi sú básniciprozaici od 12 do 66 rokov.

Činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Klub už vydal tri vlastné zborníky (2005, 2008, 2010), 18 občasníkov a prevádzkuje aj vlastnú internetovú stránku www.generacia.sk a diskusné fórum. Už tradíciou sa stala každoročná verejná jesenná čítačka v petržalskej Inchebe na výstave Bibliotéka a Pedagogika a letné podujatie Čas na dobrú literárnu čítačku, ktoré sa uskutočňuje od roku 2009.

Členovia klubu publikujú a verejne prednášajú svoje diela aj samostatne. Mário PolónyiMiloš Ferko sa svojimi autobiografickými románmi zaradili medzi najmladších autorov autobiografie v slovenskej literatúre. Klub spolupracuje aj s ďalšími slovenskými literárnymi klubmi. Najvýznamnejším partnerom sú martinský Mädokýš a bratislavský sci-fi klub Planéta opíc. Od roku 2005 sa činnosť literárneho klubu rozšírila na divadelné umenie, a to vo forme Divadla Atrapa. V roku 2008 literárny klub vydal internetovú antológiu. Knižnej podoby sa dočkala v marci 2009.

Členovia klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Počas existencie klubu sa členská základňa čiastočne obmieňala. Za stabilných členov možno označiť skupinu cca desiatich-dvanástich autorov. Napr. ako: Ľudka Brunnerová, Miloš Ferko, Mário Polóniy, Jakub Lazarčík, Mária Mikitová Janošková, Simona Kusalová, Martina Götzová, Richard Miške, Jana Mojžitová, Peter Sochna, Daniel Šmihula, Martin Tužinský

Diela členov klubu[upraviť | upraviť zdroj]

  • Miloš Ferko: Šťastie za dverami, Bratislava, 2007
  • Mário Polónyi: Planéta nešťastných ľudí, Bratislava, 2006

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]