Generácia NULA

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Generácia NULA je zoskupenie básnikov z Banskej Bystrice. V súčasnosti ju tvorí Peter Papšo, Marcel Páleš, Pavol Korba, Janka Olejová, Ľudovít Majer, Marcel Perecár a Michal Várošík. Za zakladateľov sa považujú Peter Papšo a Marcel Páleš.

Generácia NULA vznikla 21. júla 2011 na Námestí SNP v Banskej Bystrici. V rámci cyklu Ars Poetica Neosoliensis vystúpili dvaja banskobystrickí básnici Peter Papšo a Marcel Páleš, ktorí prečítali svoju manifestačnú báseň Nula, čím vyhlásili vznik tejto generácie.[1][2] Hneď na začiatku sa k nim pridal básnik Miroslav Kapusta, zakladateľ Ars Poetica Neosoliensis /dňom 1.4.2014 skupinu opustil/ a neskôr sa pridali, básnik Pavol Korba a poetka Janka Olejová.

Spomenutý dátum vzniku Generácie NULA volili jej zakladatelia cielene. V tento deň sa totiž roku 1899 narodil Ernest Hemingway, hovorca stratenej generácie. Literárna veľryba sa kedysi prebíjala začiatkami a na slovo kritik bola háklivá. Papa Hemingway sa však rozhodol ich ignorovať a písať pre bežného pešiaka z ulice, písať srdcom. Azda aj vďaka tomu sa zapísal do duše mnohým ľuďom a oslovuje čitateľov bez rozdielu postavenia či veku dodnes. Podobná dravosť, láska k slovu a najmä láska k ľuďom ženie aj Generáciu Nula. Záleží na čitateľovi – na jeho úsmeve.

Okrem Hemingwaya je 21. júl tiež dňom narodenia jednej z najväčších osobností moderných slovenských dejín. Milan Rastislav Štefánik je vzorom špecifickým svojou priebojnosťou. Jeho krédo „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem!“ podčiarkuje snahu Generácie Nula. Je tu, aby ľuďom pripomínala, že život je vzácny, že nezáleží na tom, čo povedia iní, že nezáleží na chybách a nedokonalosti, že nezáleží na mnohom inom. Každý deň začína od nuly, od novej šance, od nového života. Každý večer zaspávame, aby sme sa ráno „znovunarodili“ pre zážitky nového dňa. Generácia Nula klope na ľudské vnútro. [3]

V súčasnosti Generácia NULA organizuje mesiac čo mesiac literárno hudobné večery v Banskej Bystrici pod názvom Večer NULA, ktoré sa tešia veľkému záujmu a vystupuje v rôznych mestách na Slovensku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Who is Who v Slovenskej republike. London : Who is Who Publishing, 2014. ISBN 978-3-7290-0124-4.
  2. GENERÁCIA NULA [online]. 2014-01-24, [cit. 2020-05-27]. Dostupné online.
  3. MARCEL, Páleš. NULA. Banská Bystrica : VKMK, 2011.