Georges Vacher de Lapouge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Georges Vacher de Lapouge
francúzsky antropológ
Narodenie12. december 1854
Neuville-de-Poitou, Francúzsko
Úmrtie20. február 1936 (81 rokov)
Poitiers, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Georges Vacher de Lapouge

Georges Vacher de Lapouge (* 12. december 1854, Neuville-de-Poitou, Francúzsko – † 20. február 1936, Poitiers) bol francúzsky antropológ, predstaviteľ antroposociológie.

Vychádzal z interpretácie antropometrických údajov a porovnávacej štatistickej analýze lebkového indexu (čiže percentuálneho vzťahu najväčšej šírky hlavy k jej najväčšej dĺžke). Pojem indexu lebky zaviedol švédsky anatóm Anders Adolf Retzius v štyridsiatych rokoch 19. storočia.

Podľa Lapougea je predmetom antroposociológie vzájomná reakcia rasy a sociálneho prostredia. Pod vplyvom sociálneho darvinizmu Lapouge zavádza vedľa pojmu prirodzeného výberu aj pojem sociálneho výberu, pričom rozlišuje šesť jeho základných foriem: vojenský, politický, náboženský, morálny, právny a ekonomický. Všetky tieto formy majú koniec koncov zhubný vplyv na spoločenský vývoj, pretože v dôsledku ich pôsobenia sa stále zmenšuje počet predstaviteľov — podľa Lapougea — najhodnotnejšieho rasového typu, a to svetlovlasého dolichocefala a navyše mu hrozí úplný zánik. Jeden z Lapougeových zákonov — zákon epôch — hovorí:

Od predhistorických dôb má lebečný index tendenciu stáleho a všeobecného rastu.

S týmto zákonom súvisí hlboký Lapougeov pesimizmus postulujúci zmiznutie najlepších.

Lapouge ja autorom práce L'Aryen et son rôle social (Árijci a ich úloha v spoločnosti), ktorá bola základom pre nacistický antisemitizmus.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.