Gladiátor (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gladiátor
Gladiator logo.svg
Základné informácie
Originálny názov Gladiator
Žáner dráma/akčný
Dĺžka 154 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 2000
Spoločnosť DreamWorks (USA)
Universal Studios (iné krajiny sveta)
Rozpočet 103 000 000 $
Zárobok 457 640 427 $
Filmový štáb
Réžia Ridley Scott
Produkcia Douglas Wick
David Franzoni
Branko Lustig
Scenár David Franzoni
Hudba Lisa Gerrard
Hans Zimmer
Kamera John Mathieson
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Gladiátor je historický film, ktorý nafilmoval režisér Ridley Scott v roku 2000. Získal viacero Oscarov a to za najlepší film, najlepší mužský výkon v hlavnej úlohe, zvuk, kostýmy a vizuálne efekty.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou postavou filmu je úspešný, vysoko vážený rímsky vojvodca Maximus Decimus Meridius z obdobia vlády císára Marka Aurelia. Keďže vyhral boj proti Germánom, cisár si ho obľúbil. Stál oddane pri svojom cisárovi a mal sa stať jeho následníkom. Svojmi synovi Commodovi cisár prikázal ísť do Nemecka a povedal mu, že sa nestane následníkom trónu. Commodus, hlboko sklamaný, zahrdúsil vlastného otca a prezentoval to ako prirodzenú smrť. Sám sa povýšil na rímskeho cisára. Maximus odmietol Commoda nasledovať, pretože odhalil jeho zradu. Commodus nariadil Maximovu popravu, ktorú tento prežil a utiekol domov. Nestihol však už zachrániť svoju rodinu pred smrťou. Prišiel neskoro a stratil vedomie, keď zistil čo sa stalo. Okoloidúci obchodník ho vzal so sebou, odvliekol ho do Afriky a predal do gladiátorskej školy. Ako gladiátor bol veľmi úspešný, tak ako bol predtým úspešným vojvodcom. Medzi gladiátormi si rýchlo získal rešpekt, ale stále bol otrokom v skupine gladiátorov. Títo gladiátori boli odoslaní do Ríma na hry v Koloseu, ktoré usporiadal Commodus na poctu svojho mrtvého otca. Maximus vystupoval pod pseudonymom Španiel.

Maximus túžil po smrti Commoda a tiež sa mu chcel pomstiť za smrť svojej rodiny. Po svojom prvom úspešnom boji Commodus odahalil Maximovu pravú identitu vyhlásil mu otvorene svoje nepriateľstvo. Maximus sa stal idolom medzi ľuďmi. Navštívila ho niekdajšia milá a sestra cisára, Lucilla. Dojednala mu stretnutie so senátorom Gracchom a spoločne sa chystali zosadiť Commoda a znovu nastoliť republiku, ako si to prial na Markus Aurelius. Maximus mal opäť veliť svojej bývalej jednotke a stať sa senátorom.

Aby Commodus odstránil Maxima, zinscenoval medzi nimi boj v Koloseu, po tom čo ho v zákulisí oslabil bodnutím. Napriek tomu v súboji z posledných síl Maximus zvíťazil a zabil Commoda. Vzápätí však sám zomrel.

Historické nepresnosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Postava generála Maxima nikdy neexistovala.
  • Marcus Aurelius nebol nikým zaškrtený a už vôbec sa nechystal obnoviť republiku ani odovzdať vládu nejakému Maximovi. Obnoviť republiku v tej dobe by totiž okamžite vyvolalo radu občianskych vojen, ktoré by spôsobili pád impéria.
  • Marcus Aurelius zomrel vo Vindobone (dnešná Viedeň) a nie v poľnom tábore.
  • Commodus, aj keď sa často predvádzal ako gladiátor, v aréne s gladiátormi bojoval iba zriedkavo, venoval sa najmä štvaniu zveri.
  • Commodus nezomrel rukou gladiátora, bol zavraždený na podnet svojej milenky Martie a sluhu Eclecta, ktorých sa snažil zavraždiť.
  • Commodova sestra Lucilla v skutočnosti cisára neprežila, naopak, stala sa jeho prvou obeťou, keď vyšlo najavo jej sprisahanie proti Commodovi.
  • Gladiátorské zápasy boli v skutočnosti prísne organizované za účasti rozhodcov, nemohlo sa stať, aby gladiátor bojoval so šelmami.
  • Nepresnosti sa objavili aj v zbroji. Rímski legionári mali vo filme typ prilby, ktorá sa v danej dobe zobrazovala iba na pamätníkoch, v skutočnosti však neexistovala, vojaci nosili prilbu galea. Nepresnosti boli hlavne v gladiátorskej výzbroji, niektoré prilby vo filme boli až zo stredoveku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gladiátor (film) na českej Wikipédii.