Preskočiť na obsah

Gladiátor (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gladiátor

Základné informácie
Originálny názov Gladiator
Žáner dráma/akčný
Dĺžka 154 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 2000
Spoločnosť DreamWorks (USA)
Universal Studios (iné krajiny sveta)
Rozpočet 103 000 000 $
Zárobok 457 640 427 $
Filmový štáb
Réžia Ridley Scott
Scenár David Franzoni
Produkcia Douglas Wick
David Franzoni
Branko Lustig
Hudba Lisa Gerrard
Hans Zimmer
Kamera John Mathieson
Herecké obsadenie

Gladiátor je historický film, ktorý nafilmoval režisér Ridley Scott v roku 2000. Získal viacero Oscarov, a to za najlepší film, najlepší mužský výkon v hlavnej úlohe, zvuk, kostýmy a vizuálne efekty.

Hlavnou postavou filmu je úspešný, vysoko vážený rímsky vojvodca Maximus Decimus Meridius z obdobia vlády císára Marka Aurelia. Keďže vyhral boj proti Germánom, cisár si ho obľúbil. Svojmu synovi Commodovi cisár prikázal odísť do Germánie a oznámil mu, že sa nestane následníkom trónu. Tým sa mal stať práve Maximus. Commodus, hlboko sklamaný, uškrtil vlastného otca a prezentoval to ako prirodzenú smrť. Sám sa povýšil na rímskeho cisára. Nariadil tiež Maximovu popravu, ktorú tento prežil a utiekol domov. Nestihol však už pred smrťou zachrániť svoju rodinu. Prišiel neskoro a keď zistil čo sa stalo, zranený a vyčerpaný stratil vedomie. Okoloidúci obchodník ho vzal so sebou, odvliekol ho do Afriky a predal do gladiátorskej školy. Ako gladiátor bol veľmi úspešný, tak, ako bol predtým úspešným vojvodcom. Medzi gladiátormi si rýchlo získal rešpekt, ale stále bol otrokom v skupine gladiátorov. Títo gladiátori boli odoslaní do Ríma na hry v Koloseu, ktoré usporiadal Commodus na počesť svojho mŕtveho otca. Maximus vystupoval pod pseudonymom Španiel.

Maximus túžil po Commodovej smrti. Chcel pomstiť smrť svojej rodiny i Marka Aurelia. Po prvom úspešnom súboji v aréne Commodus odhalil Maximovu pravú identitu a vyhlásil mu otvorene svoje nepriateľstvo. Maximus sa stal miláčikom obecenstva. Navštívila ho niekdajšia milá, Commodova sestra Lucilla. Dojednala mu stretnutie so senátorom Gracchom, spoločne sa chystali zosadiť Commoda a znovu nastoliť republiku, ako si to prial na smrteľnej posteli Markus Aurelius. Maximus mal opäť veliť svojej bývalej jednotke a stať sa senátorom.

Aby Commodus odstránil Maxima, zinscenoval medzi nimi boj v Koloseu, predtým ho však v zákulisí oslabil bodnutím do chrbta. Napriek tomu Maximus v súboji z posledných síl zvíťazil a zabil Commoda, vzápätí však sám zomrel.

Historické nepresnosti

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Postava generála Maxima nikdy neexistovala.
  • Marcus Aurelius nebol nikým zaškrtený a už vôbec sa nechystal obnoviť republiku ani odovzdať vládu nejakému Maximovi. Obnoviť republiku v tej dobe by totiž okamžite vyvolalo radu občianskych vojen, ktoré by spôsobili pád impéria.
  • Marcus Aurelius zomrel vo Vindobone (dnešná Viedeň) a nie v poľnom tábore.
  • Commodus, aj keď sa často predvádzal ako gladiátor, v aréne s gladiátormi bojoval iba zriedkavo, venoval sa najmä štvaniu zveri.
  • Commodus nezomrel rukou gladiátora, bol zavraždený na podnet svojej milenky Martie a sluhu Eclecta, ktorých sa snažil zavraždiť.
  • Commodova sestra Lucilla v skutočnosti cisára neprežila, naopak, stala sa jeho prvou obeťou, keď vyšlo najavo jej sprisahanie proti Commodovi.
  • Gladiátorské zápasy boli v skutočnosti prísne organizované za účasti rozhodcov, nemohlo sa stať, aby gladiátor bojoval so šelmami.
  • Nepresnosti sa objavili aj v zbroji. Rímski legionári mali vo filme typ prilby, ktorá sa v danej dobe zobrazovala iba na pamätníkoch, v skutočnosti však neexistovala, vojaci nosili prilbu galea. Nepresnosti boli hlavne v gladiátorskej výzbroji, niektoré prilby vo filme boli až zo stredoveku.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gladiátor (film) na českej Wikipédii.