Golem

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Golem (po hebrejsky גולם) je v židovskej mystike človekom oživená socha. Takýchto golemov poznáme pomerne dosť. Aj keď si golema väčšina ľudí predstavuje ako oživenú sochu s podobou človeka, môže mať aj inú podobu.

Slovo golem znamená v hebrejčine neúplnosť, nedokonalosť a takto sa tiež táto oživená bytosť vnímala. Nemala vlastné myšlienky ani vlastnú vôľu, iba doslovne plnila príkazy svojho pána. Historicky možno toto poňatie nájsť už v 12. storočí. Viera v možnosť stvoriť vec vychádza z presvedčenia, že dobrí ľudia majú tvorivú silu, ktorá však nie je taká ako sila Božia. Poňatie šému, ktorý golemov oživoval, vychádza z kabaly, pretože podľa tejto náuky je možné všetko pomocou správnej kombinácie písmen. Šém bol spravidla pergamen, na ktorom boli napísané magické slová.

Pražský golem[upraviť | upraviť zdroj]

Jedným z najslávnejších golemov je pražský, ktorého roku 1580 údajne stvoril židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel a dal mu meno Josille. Golem mal ochraňovať židovské geto pred kresťanmi, ktorí pravidelne napádali toto geto. Jeho stvoriteľ ho zničil roku 1593. Rabbi Löw totiž golemovi nevybral šém počas židovského sviatku a golem začal byť agresívny.

Povesť o pražskom golemovi pochádza síce zo stredoveku, ale s postavou rabbi Löwa sa spojila až v 18. storočí.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Golem

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]