Good Charlotte

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Good Charlotte

Základné informácie
Pôvod USA  Waldorf, Maryland, USA
Žáner(-re) Pop punk
Alternatívny rock
Punk rock
Pôsobenie 1996 – 2011
Vydavateľstvá Epic, Daylight
Webstránka www.goodcharlotte.com
Členovia skupiny
Joel Madden
Benji Madden
Billy Martin
Paul Thomas
Dean Butterworth
Bývalí členovia
Aaron Escolopio
Chris Wilson
Dusty Brill

Good Charlotte je americká punk rocková kapela. Skupinu založili v roku 1996 dvojčatá Joel Madden a Benji Madden a Billy Martin, Paul Thomas, Dean Butterworth. Skupina vydala štyri albumy a zatiaľ najväčší úspech zaznamenal ich album The Young and the Hopeless (3 milióny predaných kópií v USA). Ich najznámejšie skladby sú „Lifestyles Of The Rich And Famous“, „I Just Wanna Live“ alebo „The River“.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Bratia Benji a Joel vyrastali v robotníckej rodine vo Waldorfe v Marylande, alebo ako to opísal Benji "na predmestí konca sveta". "Naša rodina bola jedna z viacerých rozbitých rodín, ale vždy sme sa s Joelom mohli na seba spoľahnúť. Keď sa všetko dookola začalo rúcať, utiekli sme k hudbe". Ich starší brat Josh mal predstavu o kapele ako boli Rancid, Minor Threat, The Cure, či The Smiths. Benji sa začal učiť hrať na gitare keď mal 16 rokov, kedy Joel skúšal ako vokalista, hoci nikdy predtým nespieval. Všetci to v tom čase mali v škole ťažké, pretože nezapadali medzi ostatných. Joel a Benji kvôli tomu, že boli chudobní. Paul mal zas rád Shakespeara a Billy jednoducho kvôli tomu, že mal tak strašne rád kreslenie.

Potom, ako sa k nim pridal Paul (basgitara), Aaron (bicie) a Billy (gitara, klávesy), kapela mohla začať hrať. Skupina dostala nový názov Good Charlotte. Názov prevzali od rovnomennej detskej knihy, ktorú nikto z nich nikdy nečítal a svoj prvý koncert odohrali pred asi 20-členným publikom v pivnici svojich susedov. Už v tom čase hrali svoje vlastné skladby. Začali sa naplno venovať hudbe, hoci nemali žiadnych sponzorov. Nahrali svoje prvé demo, napísali si vlastnú biografiu, rozoslali do všetkých nahrávacích spoločností, na ktoré natrafili. "Náš list začínal týmito slovami: Naša skupina má názov Good Charlotte a keď podpíšete s nami kontrakt, vyjde vás to lacnejšie" spomína Benji. Bratia Joel a Benji ukončili školu v júli 1997 a od mamy dostali dva zájazdy do Kalifornie. "Mnoho našich obľúbených kapiel, ako Green Day začínalo v kalifornskom klube "924 Gilman Street"." Zo svojej cesty sa bratia vrátili plní inšpirácii, čo ich motivovalo ešte viac. Presťahovali sa do Annapolisu, kde začali koncertovať. Zarábali si na živobytie v rôznych závodoch a dielňach.

Začali dobývať hudobnú scénu na miestnych festivaloch a v kluboch. Zvíťazili v miestnom konkurze mladých talentov. Skladba „Can´t Go On“ získala veľký úspech. Angažovali si manažéra a stali sa obľúbení na celom východnom pobreží. "Boli sme bez peňazí, bez dopravy. Naša mama mala mini-van a dovolila nám na ňom jazdiť na koncerty, že sama bude chodiť pešo. To dokazuje, ako pri nás celý čas stála." Nahrali pre ňu pieseň „Thank You, Mom“, ktorá bola ako bonus na albume The Young and the Hopeless. V máji 2000 podpísali svoj prvý kontrakt a už zakrátko nahrávali v profesionálnom štúdiu.

Prvý album[upraviť | upraviť zdroj]

Ich debutový album Good Charlotte nahralo štúdio Epic Records. Album bol tak populárny, že získal platinovú platňu v Spojených štátoch. Rádiostanica Y100 z Philadelphie púšťala skladbu „Little Things“ predtým, ako vydali tento singel. Skladba bola na prvom mieste 15 dní. Na začiatku roku 2001 sa „Little Things“ umiestnila na 23. mieste hitparády Modern Rock Tracks a najpopulárnejšie skladba albumu „The Motivation Proclamation“ sa umiestnila na 65. mieste hitparády Billboard Hot 100. Kapela v roku 2001 tri mesiace koncertovala so skupinou MxPx na turné W.A.R.P. Tour, nasledovali ďalšie koncerty v Austrálii a na Novom Zélande (kde album získal platinovú platňu. Vtedy sa skupina stretla so svojími vernými fanúšikmi v relácii MTV, ktorá hrala ich videoklipy „Little Things“, „The Motivation Proclamation“ a „Festival Song“ v najznámejších programoch. O dva roky neskôr nasledoval ďalší album.

The Young and the Hopeless[upraviť | upraviť zdroj]

Druhý album s názvom The Young and the Hopeless bol to, čo všetci fanúšikovia očakávali. 8 mesiacov v hitparáde UK Singles Chart, 20 mesiacov v hitparáde Billboard Hot 100 sa držal singel „Lifestyles Of The Rich And Famous“, ktorá zvýraznila popularitu Good Charlotte na celom svete. Videoklip k tejto piesni bol ocenený v prestížnej súťaži MTV Video Music Awards v kategórii Viewers Choice Award a taktiež súťaži časopisu Kerrang! Kerrang Adwards '03 za najlepšie pieseň roka 2003. Skupina bola taktiež nominovaná v kategórii Najlepšie nebritská kapela. Pieseň „The Anthem“ vyhrala súťaž MTV Video Music Awards Japan v kategórii Best Rock Video za rok 2004.

Joel na stretnutí s fanúšikmi v MTV v Mexiku

Taktiež ďalšie skladby sa stali veľmi populárne. 10. októbra 2003 sa pesnička „Girls & Boys“ dostala do hitparády MuchMusic Countdown, „Hold On“ sa umiestnila v tej istej hitparáde na 4. mieste a „The Young and the Hopeless“ bola na 28. mieste hitparády Modern Rock Tracks. Album získal platinovú platňu v USA.

The Chronicles of Life and Death[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2004 uzrela svetlo sveta ich platňa The Chronicles of Life and Death. Umiestnila sa v rebríčku Australian ARIA Albums Chart i v prvej trojke hitparády časopisu Billboard. Album získal platinovú platňu v Austrálii a v Spojených štátoch. Z tohto albumu pochádza aj skladba „I Just Wanna Live“, vďaka ktorej skupina získala mnoho nových fanúšikov. Tento singel bol navyše na druhom mieste rebríčka RMF FM, skladba „Predictable“ v rebríčku MuchMusic Countdown. Z tejto dosky taktiež pochádza pesnička „The Cronicles of Life and Death“ a taktiež „We Believe“. V tom čase zo skupiny odišiel kvôli alkoholu Chris Wilson, ktorý po ukončení odvykacej liečby tvrdil, že od skupiny nedostal žiadne peniaze za účinkovanie v kapele. Tento konflikt bol našťastie zažehnaný.

Good Morning Revival[upraviť | upraviť zdroj]

Po troch rokoch očakávaní fanúšikov bol 19. marca vydaný 4. album s názvom Good Morning Revival. V porovnaní s predchádzajúcimi albumami Good Charlotte , je tento značne optimistickejší, čo potvrdil aj sám Joel: "Faktom je, že atmosféra The Chronicles of Life and Death bola ponurá a teraz je pozitívnejšia." Niektorí kritici tento album veľmi kritizovali, pre jeho údajnú komerčnosť. Napriek tomu sa veľmi dobre predáva predovšetkým na Novom Zélande a v Kanade. platňa získala 4 z 5 hviezdičiek v mesačníku Teraz Rock. Album zaujal 6. miesto v celosvetovej predajnosti.

V Austrálii, na Novom Zélande a v Európe bol ako prvý uvedený singel „Keep Your Hands Off My Girl“ a v Amerike „The River“. Ďalšia je pieseň „Dance Floor Anthem“. Skladba „The River“ je prvá v histórii Good Charlotte spievaná spolu s inou kapelou - Avenged Sevenfold. Videoklip k skladbe „Keep Your Hands Off My Girl“ vyhral súťaž Australian MTV Video Music Awards v kategórii Viewers Choice. Skladba taktiež zaujala 5. miesto v hitparáde Australian ARIA Singles Chart. The River zaujala 2. miesto v rebríčku MuchMusic Countdown a taktiež 39. miesto v Billboard Hot 100. Skladba „The River“ bola v Európe uvedená 23. mája.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Joel ešte so svojou bývalou priateľkou, Hillary Duffovou na stretnutí s rodinou Weishoffovcov

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Dátum vydania Názov Vydal U.S. Billboard 200 U.S. Sales UK Albums Chart UK Sales ARIA Albums Chart
26. september 2000 Good Charlotte Epic Records
Daylight Records
185 Zlatá
platňa
- - 85
1. október 2002 The Young and the Hopeless Epic Records
Daylight Records
7 3x Platinová
platňa
15 Platinová
platňa
9
5. október 2004 The Chronicles of Life and Death Epic Records
Daylight Records
3 Platinová
platňa
8 Zlatá
platňa
1
27. marec 2007 Good Morning Revival Epic Records
Daylight Records
7 TBA 13 TBA 5
25. november 2008[1] The Greatest Remixes Epic Records
Daylight Records

-

Demá[upraviť | upraviť zdroj]

EP[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Videografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Billboard/Good Charlotte Goes Dance On Remix Set

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Blogy[upraviť | upraviť zdroj]