Gordián II.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sestercius cisára Gordiana II.

Gordianus II. (* okolo 192 – † 12. apríl 238, Thysdrus pri Kartágu), vl. menom Marcus Antonius Gordianus Sempronianus, ako cisár Imp. Caesar Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus Augustus, bol rímsky cisár, vládnuci necelé tri týždne na začiatku roka 238.

V čase svojho zvolenia zastával post správcu provincie Africa Proconsularis. Jeho vymenovanie bolo následkom nesúhlasu s despotickou vládou dovtedajšieho cisára Maximina Thraxa. Bezprostrednou príčinou bolo cisárom plánované zvýšenie daní, najmä u majetných občanov obávajúcich sa majetkových strát. Tí otvorene požadovali na čele krajiny cisára, ochotného spolupracovať pri správe impéria.

Prvým otvoreným prejavom proti Maximinovej vláde bolo povstanie v Afrike. Po zabití cisárovho vyslanca 22. marca 238 bol za nového cisára vyhlásený Gordianus I., ktorého spoluvládcom sa stal jeho syn Gordianus II. Onedlho ho v tejto funkcii uznala veľká časť ríše (okrem oblastí verných dovtedajšiemu cisárovi Maximinovi Thraxovi).

Thraxovou odpoveďou bolo vyslanie vojenskej jednotky na čele s Capelianom, legátom v Numídii, veliteľom jednej z najlepších rímskych légií. Gordianovci mohli postaviť iba málopočetnú a slabo vyzbrojenú jednotku. Bitka, ktorá sa odohrala 12.4.238 neďaleko Kartága tak pre nich dopadla katastrofálne. Gordianus II. v nej padol a jeho otec spáchal samovraždu.

Po smrti bola jeho pamiatka na krátky čas „vymazaná“ (damnatio memoriae), počas panovania Gordiana III. však nasledovala konsekrácia spolu s otcom. V čase svojej proklamácie bol Gordianus II. bezdetný slobodný muž, ktorý mal takmer štyridsaťsedem rokov.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Br. Panis, Zborník Slovenského národného múzea, XCVI, str. 134, SNM - Národné múzejné centrum, Bratislava, 2002, ISBN 80-8060-108-9
  • V. Zamarovský, Dejiny písané Rímom, Mladé letá, Bratislava, 1988
  • E. Gibbon, Úpadok a zánik Rímskej ríše, Tatran, Bratislava, 1988

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]