Grande y Felicísima Armada

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Zničenie armady v roku 1588

Grande y Felicísima Armada (šp. "Veľká a prešťastná flotila"; iné, ľudové názvy: Armada Invencible - "Neporaziteľná flotila/armáda", Nepremožiteľná armáda, Armada) bola flotila, ktorú dal postaviť Filip II. na inváziu do Anglicka.

Mala na 130 lodí všetkého druhu, vyzbrojených 1 500 kusmi mosadzných a 1 000 železných diel, jej posádky tvorilo na 8 000 námorníkov a 18 000 vojakov. Flotila bola zložená z 28 vojnových lodí, 20 galeón, 4 galér a 4 galeas; zvyšok loďstva pozostával hlavne z vyzbrojených karak a ľahkých lodí. Vydržovanie Armady stálo ročne okolo 4 miliónov dukátov, čo bola asi polovica Filipových ročných dôchodov.

28. mája 1588 vyplávala Armada pod vedením vojvodu de Medina-Sidonia z Lisabonu, keď posledná loď opustila prístav až o dva dni neskôr. Flotila zamierila do kanálu La Manche, kde sa mala spojiť s armádou vojvodu Parmského, generála španielskych vojsk v Nizozemsku. Celé vojsko sa potom malo vylodiť v Anglicku. Po prehratej bitke pri Gravelines bola španielska flotila zahnaná na sever a pri návrate okolo škótskych a írskych brehov sa stretla s radou ničivých búrok. Do Španielska sa vrátilo len 64 lodí a okolo 10 000 mužov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Španělská Armada na českej Wikipédii.