Filip II. (Španielsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Filip II.
španielsky kráľ
Filip II.
Filip II., erb (z wikidata)
Filip II., podpis (z wikidata)
Panovanie
DynastiaHabsburgovci
Panovanie16. január 155613. september 1598
PredchodcaKarol I.
NástupcaFilip III.
Biografické údaje
Narodenie21. máj 1527
Valladolid, Španielsko
Úmrtie13. september 1598 (71 rokov)
El Escorial, Španielsko
PochovanieEl Escorial
Rodina
Manželka
OtecKarol V.
MatkaIzabela Portugalská
Odkazy
Spolupracuj na CommonsFilip II.
(multimediálne súbory na commons)

Filip II. Habsburský, zvaný El Prudente, Múdry (* 21. máj 1527, Valladolid, Španielsko – † 13. september 1598, El Escorial, pri Madride) bol španielsky kráľ (1556 – 1598), kráľ neapolský a sicílsky (1554 – 1598), anglický (spoluvládca Márie I. 1554 – 1558), portugalský (1580 – 1598) a vojvoda burgundský (označovaný ako Filip V. Burgundský) a milánsky.

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Filip sa narodil ako najstaršie dieťa španielskeho kráľa Karola I. (cisár Rímsko-nemeckej ríše ako Karol V.) a Izabely Portugalskej, dcéry portugalského kráľa Manuela I. a Márie Aragónskej.

V roku 1540 získal svoje prvé územie, milánske vojvodstvo, ktoré mu daroval jeho otec Karol potom, čo ho získal po bezdetnom Františkovi Sforzovi.

Sobášna politika[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1543 sa Filip oženil so svojou sesternicou Máriou Portugalskou. Toto manželstvo ale bolo veľmi krátke, pretože Mária zomrela v roku 1545, niekoľko dní po pôrode prvorodeného syna Karola, ktorý sa narodil s genetickými chybami a trpel psychickou labilitou, ktoré boli spôsobené blízkym príbuzenstvom rodičov.

V roku 1554 sa oženil druhýkrát s o jedenásť rokov staršou sesternicou svojho otca, anglickou kráľovnou Máriou I., z politických dôvodov. Toto manželstvo bolo bezdetné a krátke, Mária zomrela v roku 1558. Po jej smrti sa neúspešne uchádzal o ruku jej nevlastnej sestry Alžbety I.

Po skončení vojen s Francúzskom v roku 1559 si Filip vzal dcéru francúzskeho kráľa Henricha II. Alžbetu z Valois, pôvodne sľúbenú jeho synovi. Následník Karol sa potom pokúsil otca zabiť, čo Filipa len utvrdilo v presvedčení, že Karol nemôže nastúpiť na trón, pretože sa u neho naplno prejavili následky nešťastnej sobášnej politiky. Opakované sobáše bratancov a sesterníc znásobovali psychické ochorenia dedené z portugalskej i habsburskej strany. Následky takýchto praktík boli v tej dobe neznáme, a tak kráľovské manželstvá medzi blízkymi príbuznými sa uzatvárali i naďalej po celej Európe. Filip potreboval nutne zdravého následníka, ale Alžbeta zomrela po narodení dvoch dcér v roku 1568 pri potrate.

V roku 1570 sa Filip oženil s pápežským povolením s neterou Annou Habsburskou, dcérou svojej sestry Márie a bratanca cisára Maximiliána II. Anna bola tiež prisľúbená jeho synovi Karlovi, ktorý v roku 1568 zomrel. V tomto manželstve sa narodil konečne syn Filip, neskorší nástupca Filip III.

Manželky Filipa II.[upraviť | upraviť zdroj]

Panovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Po Augsburskom mieri v roku 1556 Filipov otec, Karol, abdikoval.

Pragmatická sankcia z roku 1549 zaistila Filipovi nástupnícke právo v Holandsku (ako súčasť „sedemnástich provincií“), ktoré bolo už od roku 1477 čiastočne zjednotené pod vládou Habsburgovcov. Bolo spravované pomerne liberálnymi miestodržiteľmi a jednotlivé mestá sa mohli voľne rozvíjať a voľne vyznávať reformované náboženstvá. Toto sa ale zmenilo, Filip sa snažil o vytvorenie centrálnej správy a nastolenie jednotného náboženstva. Miestodržiteľom sa stal vojvoda z Alby, ktorý bol veľmi tvrdý správca a vyslúžil si prezývku „Železný vojvoda“.

To sa nepáčilo liberálnym mestám a v roku 1568 severné mestá na čele s Utrechtom vyhlásili revolúciu vedenú Viliamom Oranžským. Severné provincie vyhlásili federáciu a v roku 1581 vznikla Republika spojených holandských provincií. Nezávislosť od Španielska si spojené provincie vynútili, až po smrti Filipa, roku 1609.

Viedol úspešnú vojnu s Turkami (bitka pri Lepante) a pokúsil sa napadnúť s Armadou Anglicko, ale jeho flotila bola nenávratne zničená, čo bola najväčšia porážka v španielskych námorných dejinách (1588). K Španielsku pripojil Portugalsko a Filipíny. Často bojoval a dôsledkom udržovania veľkej armády a štátneho aparátu boli dva štátne bankroty.

Manželstvá a deti[upraviť | upraviť zdroj]

1/ 15. november 1543 ∞ princezná Mária Portugalská (* 1527 – † 1545), dcéra portugalského kráľa Jána III. a Kataríny Habsburskej

2/ 25. júl 1554 ∞ anglická kráľovná Mária I. (* 1516 – † 1558), dcéra Henricha VIII. a Kataríny Aragónskej

3/ 2. február 1560 ∞ princezná Alžbeta z Valois (* 1545 – † 1568), dcéra francúzskeho kráľa Henricha II. a Kataríny Medicejskej

4/ 12. september 1570Anna Habsburská (*1549 – †1580), dcéra cisára Maximiliána II. a Márie Španielskej

Rodokmeň Filipa II.[upraviť | upraviť zdroj]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fridrich III.
 
 
 
 
 
 
 
Maximilián I. Habsburský
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eleonóra Portugalská
 
 
 
 
 
 
 
Filip I. Habsburský
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karol Smelý
 
 
 
 
 
 
 
Mária Burgundská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izabela Bourbonská
 
 
 
 
 
 
 
Karol V.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ján II. Aragónsky
 
 
 
 
 
 
 
Ferdinand II. Aragónsky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jana Enríquezová
 
 
 
 
 
 
 
Jana Kastílska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ján II. Kastílsky
 
 
 
 
 
 
 
Izabela I. Kastílska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izabela Portugalská
 
 
 
 
 
 
 
Filip II.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ferdinand Portugalský
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Manuel I.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beatrica Portugalská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izabela Portugalská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ján II. Aragónsky
 
 
 
 
 
 
 
Ferdinand II. Aragónsky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jana Enríquezová
 
 
 
 
 
 
 
Mária Aragónska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ján II. Kastílsky
 
 
 
 
 
 
 
Izabela I. Kastílska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izabela Portugalská
 
 
 
 
 
 

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]