Mária Aragónska (1482 – 1517)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mária Aragónska
aragónska a kastílska princezná
aragónska a kastílska princezná
Narodenie29. jún 1482
Córdoba, Španielsko
Úmrtie7. marec 1517 (34 rokov)
Lisabon, Portugalsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mária Aragónska

Mária Aragónska (špa. María de Aragón y Castilla) (* 29. jún 1482, Córdoba, Španielsko –  † 7. marec 1517, Lisabon, Portugalsko) bola rodom aragónska a kastílska princezná a výdajom portugalská kráľovná ako manželka Manuela I.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Mária sa narodila ako štvrté dieťa Katolíckych Veličenstiev Izabely Kastílskej a Ferdinanda II. Aragónskeho. Jej staršími sestrami boli Izabela, prvá manželka neskoršieho Máriinho manžela Manuela I., a Jana Kastílska, manželka burgundského vojvodu Filipa I. Habsburského, mladšou sestrou Katarína Aragónska, manželka anglického kráľa Henricha VIII. Jej jediný brat a následník trónu Ján Aragónsky a Kastílsky zomrel pol roka po svadbe s Margarétou Habsburskou.

Mária bola veľmi krásna žena s modrými očami a červenohnedými vlasmi, typickými znakmi členov rodu Trastamarovcov, potomkov Petra I. Kastílskeho.

Manželstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Svadba Márie Aragónskej a Manuela I.

Máriini rodičia pôvodne plánovali jej sobáš so škótskym kráľom Jakubom IV.; v tej dobe sa jej mladšia sestra Katarína vydala za anglického následníka trónu, princa Artúra, a Katolícke Veličenstva dúfali, že dve sestry ako dve kráľovné susedných krajín, Anglicka a Škótska, dokážu udržať mier medzi svojimi manželmi. Plány však stroskotali keď v roku 1498 zomrela Máriina staršia sestra Izabela, manželka portugalského kráľa Manuela I. V rámci pokračovania politiky sobášov medzi kráľovskými rodinami Španielska a Portugalska sa 30. októbra 1500 Mária v Alcazar de Sal vydala za Manuela I. Toto manželstvo umožňovalo Manuelovi plánovať budúce zjednotenie kráľovstiev Iberského polostrova pod jeho vládou.

Okrem ďalších výsad a darov kráľ daroval manželke ako veno mestá Viseu a Torres Vedras.

Mária bola horlivou stúpenkyňou Manuelových snáh majúcich za ciel zničenie islamských svätých miest Mekky a Mediny, obsadenie území ovládaných moslimami a spätného dobytia svätých miest kresťanských, najmä Jeruzalema. Rovnako tak podporovala svojho manžela v jeho snahách o "očistenie" Portugalska od Židov a moslimov.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

Z manželstva Márie a Manuela trvajúceho 17 rokov sa narodilo desať detí, osem z nich sa dožilo dospelosti:

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Mária zomrela v Lisabone vo veku 35 rokov. Pochovaná je v Kláštore sv. Hieronýma v Beléme pri Lisabone (dnes Lisabonské predmestie).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Marie Aragonská (1482) na českej Wikipédii.