Preskočiť na obsah

Henrich I. (Portugalsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Henrich I.
portugalský kráľ
Henrich I.
Henrich I., erb (z wikidata)
Panovanie
DynastiaAvizovci
Panovanie1578 – 1580
PredchodcaSebastián I.
NástupcaAnton I.
Biografické údaje
Narodenie31. január 1512
Lisabon, Portugalsko
Úmrtie31. január 1580 (68 rokov)
Almeirim, Portugalsko
Odkazy
Spolupracuj na CommonsHenrich I.
(multimediálne súbory na commons)

Henrich I. Portugalský (port. Henrique I de Portugal, * 31. január 1512, Lisabon – † 31. január 1580, Almeirim) bol portugalský kráľ v rokoch 1578 – 1580.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako piaty syn (ôsme dieťa) portugalského kráľa Manuela I. a jeho druhej manželky Márie Aragónskej. Nakoľko si ako jeden z piatich synov nerobil nádeje na následníctvo, svoj život zasvätil Bohu. Bol arcibiskupom v Brage, prvým arcibiskupom v Évore a taktiež arcibiskupom v Lisabone. Bol dokonca vybraný za jedného z dvoch favoritov na pápežský stolec v rámci dvoch konkláve konaných v roku 1555.

V roku 1550 založil univerzitu v Évore. Staral sa o neplnoletého infanta Sebastiána I., syna jeho najstaršieho brata Jána III.. Ten ale tragicky zahynul v bitke pri Alcácer-Quibir a tak sa Henrich 28. augusta 1578 Henrich stal kráľom Portugalska.

Henrich pre zachovanie rodu Aviz sa chcel vzdať duchovného stavu a chcel si začať hľadať manželku. Pápež Gregor XII. však jeho prosby nevyslyšal a nedal mu na to súhlas. Zomrel 31. januára 1580, skôr ako regentská rada stihla ustanoviť jeho nástupcu.

Po jeho smrti nasledovala veľký nástupnícka kríza v Portugalsko nakoľko portugalský trón si nárokoval okrem Antona I., syna Henrichovho brata Luisa, vojvodu z Beja, aj španielsky kráľ Filip II.. Súboj o trón nakoniec vyhral Filip II. pod podmienkou, že Portugalsko a jeho územia sa nestanú španielskymi provinciami.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jindřich I. Portugalský na českej Wikipédii.


Henrich I.
Vladárske tituly
Predchodca
Sebastián I.
Kráľ Portugalska
15781580
Nástupca
Anton I.