Grasalkovičov palác

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 19:28, 30. apríl 2008, ktorú vytvoril Wizzard (diskusia | príspevky) (obrázok)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grasalkovičov Palác
Grasalkovičov palác z miesta pri zastávke trolejbusov, jedna z ozdobných vstupných brán

Grasalkovičov palác alebo Prezidentský palác je osovo symetrická rokoková budova na Hodžovom námesti v Bratislave, v ktorej sídli prezident Slovenskej republiky.

Dal ju postaviť v roku 1760 chorvátsky gróf Anton Grasalkovič (Grassalkovich), advokát, neskôr predseda Uhorskej kráľovskej komory podľa architekta A. Mayerhofera. Palác stál pôvodne na voľnom priestranstve pred vtedy ešte opevneným mestom. Súčasťou paláca je rozsiahla záhrada upravená vo francúzskom štýle, ktorá nadväzuje na rozsiahlu záhradu bývalého letného arcibiskupského paláca. Nachádza sa tu pomník Johanna Nepomuka Hummela, významného skladateľa a bratislavského rodáka. V paláci koncertoval aj hudobný skladateľ Joseph Haydn.

V rokoch 1939-1945 bol palác sídlom prezidenta prvej Slovenskej republiky, neskôr ho využívali deti a mládež Bratislavy (pionieri) na svoju záujmovú činnosť pod názvom Dom pionierov a mládeže Klementa Gottwalda. V dnešnej dobe je Grasalkovičov palác známy najmä pod názvom Prezidentský palác, keďže sa palác stal opäť sídlom Prezidenta Slovenskej republiky.

Iné projekty