Gravity Falls

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Gravity Falls je americký animovaný seriál vysielaný na detskej televíznej stanici Disney Channel. Seriál vytvoril Alex Hirsch (bývalý scenárista Disneyho seriálu Rybičky). Pilotná časť bola odvysielaná na americkom Disney Channel 15. júna 2012, na jeho českej verzii 20. októbra 2012. Premiéra seriálu bola odvysielaná na americkom Disney Channel 19. júna 2012 a na jeho českej verzii 10. novembra 2012. V súčasnosti beží každý deň o 19:20 na českom Disney Channel.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Dvánásťročné dvojčatá Mabel a Dipper Pinesové túžiace po záhadách sa k nim dostali nečakane. Rodičia ich na prázdniny poslali k prastrýkovi Stanovi, ktorý má prezývku "Zlejda" Stan. Ten žije v mestečku Gravity Falls v Oregone. "Zlejda" Stan vlastní „Tajomnú chyžu“, ktorá je vlastne najbizarnejšie múzeum na svete. Mestečko je plné nevyriešených záhad, do ktorých sa odvážna a potrhlá Mabel s radosťou púšťa a trochu bojazlivý ale dosť múdry Dipper väčšinou práce za Mabel dokončí a záhadu vyrieši.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Dipper Pines (Jason Ritter) – je bojazlivejší ako jeho sestra Mabel, ale za to je menej potrhlý a dosť múdry na to, aby začatú prácu svojej sestry dokončil a nejakú tú záhadu aj vyriešil. Síce nie je veľmi odvážny, ale za to má srdce pre dobrodružstvo, takže väčšinou svoj strach prekoná. Chce čo najskôr dospieť. Je zaľúbený do "spolubývajúcej" pracovníčky, tajomnej Wendy, ktorá si to však ešte stále nevšimla. Jeho sestra Mabel však o jeho láske vie, Dipper sa to však bojí priznať.

Mabel Pinesová (Kristen Schaal) – potrhlá, ale odvážna sestra Dippera. Je od prírody optimistka a svet vidí ružovými okuliarmi, takže povahovo svojmu bratovi veľmi podobná nie je. Väčšinou nosí svoje obľúbené modré tričko s jednorožcom (ktoré je na ňu ešte dosť dlhé) a keďže sa veľmi často usmieva, tak jej je vidno strojček. Je pravá ruka Dippera v riešení záhad a je väčšinou tá, ktorá záhadu začne, zatiaľ čo jej brat ju vyrieši. Je milá a láskavá.

Zlejda Stan (Alex Hirsch) – navonok pôsobí ako človek bez srdca a často mu z úst vyjde dosť urážlivá veta (ktorú myslí ako vtip). Veľmi rád svoju neter Mabel a synovca Dippera pokarhá, ale dokáže sa s nimi aj zabaviť, veriť im pri riešení záhad a dokonca im pri nich aj pomôcť. Vie poskytnúť dobré rady. Vo nútri je však úplne iný ako pôsobí navonok. Túži po priateľoch, zábave a po spoločnosti, ktorú väčšinou stráca, pretože si neuvedomuje, že to, čo mu vychádza z úst, ľudí dokáže aj uraziť. Vlastní pascu na turistov – najbizarnejšie múzeum na svete s názvom "Tajomná chyža". Je to prastrýko Mabel a Dippera. Túži po peniazoch a rád podvádza ľudí predávaním nekvalitných výrobkov. Peniaze sú jediná vec, ktorá ho dokáže dostať preč od televízie; ak o peniaze nejde, väčšinou si musí zavolať Mabel a Dippera na to, aby mu prepli stanicu v televízii, pretože je lenivý ísť si po ovládač.

Soos (Alex Hirsch) – je údržbár v "Tajomnej chyži" a kamarát Mabel a Dippera. Miluje hry. Je dosť tučný a dal by sa nazvať tiež potrhlým ako Mabel. Veľmi často a rád svojim priateľom pomôže so záhadami a bez neho by Mabel a Dipper nebola tak "múdra" partia. Pracuje s Wendy.

Wendy (Linda Cardellini) – spolu so Soosom pracuje v "Tajomnej chyži". Zamestnáva ju "Zlejda" Stan, ktorý jej veľmi rád dáva ďalšiu a ďalšiu prácu. Miluje flákanie sa so svojimi kamarátmi a rada sa zabaví aj s Mabel a Dipperom. Ešte stále si nevšimla, že Dipper je do nej zamilovaný. Veľmi často sa nedokáže sústrediť, je lenivá a vystriedala už naozaj mnoho priateľov, ktorých sa Dipper od nej snaží vytlačiť. Wendy skúša nebezpečie a rovnako ako Mabel má srdce pre nebezpečenstvo, čím sa líši od Dippera. Dipper by bez nej nemal ani kúsok odvahy, ale s ňou sa odváži na viaceré nebezpečné kúsky. Podľa vzhľadu je jej životným štýlom emo, čím sa odlišuje aj od Mabel aj Dippera, ale nie od svojich "starších" kamarátov. Povahovo je rozhodne lepšia a milšia ako jej "starší" kamaráti.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]