Great Teacher Onizuka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Great Teacher Onizuka (skratka GTO) je japonská Šónen manga, ktorej autorom je Tooru Fujisawa. Pôvodne vychádzala v časopise Weekly Shonen Magazine od mája 1997 do apríla 2002. Na základe popularity tejto mangy vznikol aj televízny seriál vysielaný od júla do septembra 1998, hraný akčný film a anime seriál na Fuji Television a Animax vysielaný od júna 1999 do septembra 2000.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Eikichi Onizuka je 22-ročný bývalý člen gangu a panic. Počas toho, ako v miestnom nákupnom stredisku nazerá pod dievčenské sukne, stretne jedno z nich, ktoré súhlasí s tým, že s ním pôjde na rande. Onizuka sa s ňou neúspešne pokúsi milovať, keď sa pri hodinovom hoteli objaví jej súčasný „priateľ“, učiteľ, a žiada ju, aby sa k nemu vrátila. Učiteľ je starý a neatraktívny, napriek tomu má na ňu taký vplyv, že dievča neváha a vyskočí za ním z okna 2. poschodia.

Po poznaní, aký môže mať učiteľ vplyv na žiačku, sa aj Onikuza rozhodne stať učiteľom. Svoj titul napokon získa na škole podradnej úrovne. Pri štúdiu zistí dve dôležité veci: že má svedomie a zmysel pre morálku. To znamená, že s využívaním ovplyvniteľných školáčok je koniec, ale otvára mu to cestu k ich matkám, najmä tým atraktívnejším. Onizuka rád učí, ale viac času venuje učeniu „lekcií života“, než tých z oficiálnych školských osnov. Nenávidí tradičné spôsoby učenia, najmä keď sa stali ignorantské a prehliadajú potreby študentov.

Toto poznanie ho doviedlo k rozhodnutiu stať sa vôbec najväčším učiteľom a využiť svoju schopnosť dokázať takmer všetko, ak je pod dostatočne veľkým tlakom. Súkromnou školou v Kichijoji bol najatý, aby skrotil triedu, ktorá jedného učiteľa priviedla až k záhadnej smrti, druhého k nervovému zrúteniu a tretieho k vstupu do sekty. Onizuka sa vydá na misiu sebaobjavovania tým, že žiakov postupne jedného po druhom „zlomí“, pomôže im prekonať ich problémy a naučí ich naozaj si užívať život. Používa pri tom metódy, ktoré sú nezvyčajné, často v rozpore so zákonom alebo život ohrozujúce, ale väčšinou sa mu podarí uspieť a priviesť študentov na lepšiu cestu.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

Pri písaní GTO bol Fujisawa ovplyvnený štýlom písania Kouheia Tsukiho. Vydanie sa pôvodne plánovalo v 10 zväzkoch, ale na žiadosť vydavateľa bolo rozšírené.

Onizukiho krstné meno, Eikichi, bolo prevzaté od hudobníka Eikichi Yazawa. Pri vývoji Onizukeho osobnosti je poznať, že Fujisawa sa snažil začleniť skutočné povahové vlastnosti z japonských gangov, často pomenovaných ako "Yankees". Onizukov vzhľad je postavený na japonských a nie na amerických gangoch. Onizuka pôsobí strašidelne a sebavedomo, ale v skutočnosti je plachý a nemá sebadôveru.

Onizukiho úlohou v škole je zlepšiť vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi. Postava Fuyutsukeho odráža hľadisko priemerného učiteľa. Fujisawa zdôrazňuje svoje vlastné skúsenosti zo školy, kde sa učitelia väčšinou zamerali len na získavanie výborných záznamov o svojej práci, než skutočnému učeniu. Ale vďaka prístupu jedného z učiteľov objavil záľubu pre matematiku.Tieto skúsenosti zužitkoval pri vytváraní príbehov série.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Great Teacher Onizuka na anglickej Wikipédii.