Grigorij Žatkovič

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Grigorij Žatkovič
prvý guvernér Podkarpatskej Rusi
Grigorij Žatkovič
Biografické údaje
Narodenie2. december 1886
Holubina, Rakúsko-Uhorsko, dnes Ukrajina
Úmrtie26. marec 1967 (80 rokov)
Pittsburgh, USA
Odkazy
Spolupracuj na CommonsGrigorij Žatkovič
(multimediálne súbory)

Grigorij Žatkovič (po rusínsky: Ґріґорій Жатковіч, angl. Gregory Ignatius Zatkovich; * 2. december 1886, Holubina, Rakúsko-Uhorsko, dnes Ukrajina – † 26. marec 1967, Pittsburgh, USA) bol americký právnik a rusínsky politik, prvý guvernér Podkarpatskej Rusi.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v obci Holubina (Голубине – Golubine), vo vtedajšej Berežskej župe v Rakúsko-Uhorsku, dnes súčasť rajónu (okresu) Svaľava Zakarpatskej oblasti Ukrajiny. V roku 1891, keď mal päť rokov, emigroval s rodičmi do Spojených štátov. Strednú školu a univerzitu absolvoval v Pittsburghu (1907), doktorát z práva získal v roku 1910.

Žatkovičov otec, Pavol Žatkovič, bol zakladajúcim redaktorom významných rusínsko-amerických novín Amerikansky Russky Viestnik. Otcov vplyv ho priviedol k úlohe hovorcu Americkej národnej rady Uhro-Rusínov, ktorý vznikol 23. júla 1918. Žatkovič Rusínov zastupoval na stretnutí s americkým prezidentom Wilsonom, po ktorom Wilson uznal Rusínov za samostatný národ.

Žatkovič tiež rokoval s budúcim prezidentom Česko-Slovenska T.G. Masarykom o pripojení Podkarpatskej Rusi k vznikajúcemu štátu. Napriek rozdielnym názorom sa rusínska reprezentácia priklonila k pripojeniu k Česko-Slovensku a rovnaké riešenie zdieľali aj Dohodové mocnosti. Podľa vyjadrenia poslanca Gatiho (pozri referenciu) mu prof. Masaryk mu vraj 25. októbra 1918 sľúbil, že "ak sa Rusíni rozhodnú pripojiť k Česko-slovenskej republike, budú mať úplne autonómny štát; aj hranice budu tak stanovené, že Rusíni budú spokojní."[1]

Na základe mierovej zmluvy zo St. Germain z 10. septembra 1919 sa potom Podkarpatská Rus stala súčasťou Česko-Slovenska. Zmluva ustanovovala, že Podkarpatská Rus bude autonómnou jednotkou. Napriek tomu sa tak po vzniku republiky nestalo.[2]

26. apríla 1920 Masaryk ustanovil Žatkoviča prvým guvernérom Podkarpatskej Rusi, no vzhľadom na nesplnenie rusínskych požiadaviek na autonómiu 17. apríla 1921 rezignoval a zakrátko sa vrátil späť do Pittsburghu a ďalej sa venoval právnickej praxi.

Po návrate do USA sa krátko negatívne vyjadroval o česko-slovenskej politike voči Podkarpatskej Rusi, no počas druhej svetovej vojny svoj anti-česko-slovenský postoj prehodnotil a bol vydavateľom časopisu The Carpathian (1941 – 1943), v ktorom sa vyjadroval za obnovenie Česko-Slovenska s troma rovnoprávnymi národmi – Čechmi, Slovákmi a Rusínmi.

Zomrel v Pittsburghu v roku 1967. Zo Žatkovičovej pozostalosti sa zachovalo málo, po jeho smrti boli jeho zápisky spálené.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.psp.cz/cgi-bin/eng/eknih/1920ns/ps/stenprot/370schuz/s370005.htm
  2. http://psp.cz/eknih/1935ns/ps/stenprot/105schuz/s105001.htm