Großer Arber

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Großer Arber
vrch
pohľad na masív Veľkého Javoru
Štát Nemecko Nemecko
Región Bavorsko
Pohorie Šumava
Povodie Dunaj
Nadmorská výška 1 456 m n. m.
Súradnice 49°6′45″S 13°8′9″V / 49,11250°S 13,13583°V / 49.11250; 13.13583
Geologické zloženie granit
Poloha v rámci Nemecka
Poloha v rámci Nemecka
Wikimedia Commons: Großer Arber
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Großer Arber, česky: Velký Javor (1 456 m) je bavorský vrch a najvyšší vrchol celej Šumavy. Nachádza sa 5 kilometrov západne od Bayerisch Eisenstein.

Vrchol[upraviť | upraviť zdroj]

Letecký pohľad na vrchol Veľkého Javora

Vrchol tvoria štyri skupiny skál: Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. V blízkosti hlavného vrcholu sú dve kruhové veže (televízny vysielač, radarová a meteorologická stanica) a kaplnka sv. Bartolomeja z roku 1956.

Chata[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodná chata bola postavená na severnom svahu 110 metrov pod vrcholom v roku 1885 železnorudným odborom Waldvereinom. Dnešná moderná horská chata s reštauráciou sa nachádza 60 metrov pod vrcholom.

Zjazdové lyžovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Veľký Javor je rajom lyžiarov. Nachádza sa tu zjazdársky areál Arber Skigebiet. K dispozícii je niekoľko zjazdových tratí všetkých obtiažnostných kategórií, čierne a červené zjazdovky majú homologizáciu FIS a sú tu usporiadúvané medzinárodné preteky. Pre dopravu lyžiarov slúži 6 vlekov a 1 sedačková lanovka. Prevažná časť zjazdových tratí je pokrytá snežnými kanónmi. Táto skutočnosť spolu s orientáciu zjazdoviek na severovýchod až severozápad zaručuje dobré snehové podmienky od decembra do apríla. Vleky sú v prevádzke za dobrých snehových podmienok denne 9 – 16 hod.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]