Gunpoint

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gunpoint
Základné informácie
VydavateľSuspicious Developments
DistribútorSuspicious Developments
EngineGame Maker
Dátum vydania3. jun 2013
Žánerlogická plošinovka
MódSingle player
PlatformaMac OS X, Microsoft Windows, Linux
Vstupklávesnica a myš
Ďalšie odkazy
Web stránka hryhttp://www.gunpointgame.com/

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

Gunpoint je stealth logická plošinovka. Je vytvorená indie vývojárom Tomom Francisom. Hra bola na Microsoft Windows vydaná 3. júna 2013, čoskoro boli vydané aj verzie na Mac a Linux.[1] Hra sa odohráva v blízkej budúcnosti a hráč v sa v nej ocitá v roli nezávislého špióna Richarda Conwaya, ktorý má za úlohu infiltrovať rôzne budovy aby splnil úlohy od rôznych klientov, pričom sa hráč musí vyhnúť bezpečnostným funkciám a strážnikom. Pričom hráč môže využiť rôzne zariadenia ako napríklad "Crosslink tool", ktorý sa dá použiť prepájanie elektrických obvodov. Počas hry sa Conway snaží očistiť svoje meno od obvinenia z vraždy výrobcu zbraní a postupne zisťuje kto je pravý vrah.

Štýl hrania[upraviť | upraviť kód]

Hra je rozdelená na misie medzi ktorými sa hráč ako Richard Conway môže cez PDA rozprávať s ostatnými postavami, kupovať nové vybavenie a rozdeliť herné body medzi Conwayove schopnosti. Hráč musí väčšinou v každej misii infiltrovať budovu, v nej sa musí hacknúť sa do počítača a potom sa dostať do únikového bodu. Zo začiatku hráč dostáva úlohy lineárne, ale neskôr môže plniť aj dobrovolné úlohy. Budovy sú zobrazené dvojdimenzionálnym prierezom, pričom hráč vidí strážnikov, dvere, svetlá, kamery, atď. Hráč ako Conway dokáže behať, šplhať po stenách, používať schodiská a výťahy. Pomocou zariadenia na skákania, ktoré má Conway môže vyskočiť do velkých výšok a vzdialeností, preskočiť cez sklo a prežiť pády z vysokých výšok. Na zabitie hráča (aj nepriatelov) stačí iba jeden výstel, preto musí hráč zostať mimo dohľadu strážnikov. Už na začiatku hry dostane hráč zariadenie menom Crosslink tool. Toto zariadenie umožňuje hráčcovi prepnúť pohľad na tvz. Crosslink mode v ktorom hráč môže zobraziť všetky zariadenia v budove, ktoré môže nasledovne prepojiť. Hráč musí využiť zmenu prepojenia pre pokročenie v hre, ako napríklad prepojenie vypínača na svetlo k zamknutým dverám, ktoré hráč nasledovne môže pomocou vypínača otvoriť a tak postupiť ďalej. Keď hráč dokončí úlohu dostane hodnotenie podla toho za aký čas dokončil úlohu, počet strážnikov ktorých hráč zabil/omráčil, podla toho koľko krát ho uvideli a podla toho koľko spravil hluku. Hra takisto obsahuje vytvárač levelov.[2]

Vývoj[upraviť | upraviť kód]

Hru vytvoril Tom Francis cez jeho voľný čas, keď pracoval pre časopis PC Gamer. Aj keď v tom čase ešte nemal s vývojom hier žiadne skúsenosti vedel o tom, že hru Spelunky vytvorila iba osoba v softwarovom balíčku Game Maker. V máji 2010 sa rozhodol experimentovať s vývojom hier a začal pracovať na svojej prvej hre, ktorá sa v tej dobe nazývala Private Dick.[3] Už o niekoľko mesiacov mal funkčný prototyp, ktorý zverejnil na svojom blogu aby získal záujem a spätnú väzbu.

Keď pokročil vo vývoji základov hry rozhodol na svojom blogu požiadal umelcov, ktorý majú záujem aby mu poslali návrhy na postavu a pozadie hry, aby nahradili jeho dočasnú programátoskú grafiku. Nakoniec sa rozhodol pracovať s Johnom Robertsom a Fabianom van Dommelenom.[4] Ako skladatelov hudby si vybral Ryana Ika, Francisca Cerda a Johna Roberta Matza.[5] Meno Gunpoint vzniklo až neskôr.

Francis si myslel, že vo väčšine ostatných stealth hier hráč môže prežiť veľa zranení a preto chcel aby hráči považovali zbrane strážnikov ako nebezpečnstvo a preto pridal okamžitú smrť už po jednom zásahu.[6]

V 2015 bola hra prenesená na novšiu verziu enginu a bola pridaná podpora Steam Workshopu.

Referencie[upraviť | upraviť kód]