Gymnázium Federica Garcíu Lorcu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 48°08′01″S 17°12′42″V / 48,133514°S 17,2118°V / 48.133514; 17.2118

Gymnázium Federica Garcíu Lorcu
Rok založenia1991
Zameranievyučovanie cudzích jazykov so špecializáciou na španielčinu a so silným zastúpením anglického jazyka
Vyučovací jazykslovenský, španielsky
RiaditeľkaRNDr. Marcela Dlugošová
Zástupca riaditeľaMgr. Andrea Martinská Vavrová
Kontaktné údaje
AdresaHronská 3, 821 07 Bratislava
Telefón+421 2 4552 0572
Oficiálny webgymhron.sk
Oficiálny e-mailgymhron@gymhron.sk

Gymnázium Federica Garcíu Lorcu je štátna škola, ktorá pripravuje svojich žiakov predovšetkým na štúdium na vysokých školách. Nachádza sa na Hronskej ulici 3 v Bratislave, mestská časť Podunajské Biskupice.[1]

Základné informácie:[2]

V súčasnosti sa profiluje ako gymnázium zamerané na vyučovanie cudzích jazykov so špecializáciou na španielčinu a so silným zastúpením anglického jazyka v troch vzdelávacích programoch: 5-ročnom bilingválnom slovensko-španielskom, 8-ročnom a 4-ročnom .

Gymnázium so všeobecným zameraním vzniklo 1. septembra 1991 a v školskom roku 1991/1992 v gymnáziu študovalo 213 žiakov.

1. septembra 1993 bola zriadená v gymnáziu osemročná slovensko-španielska bilingválna sekcia ako druhá slovensko-španielska sekcia na Slovensku. V roku 1997 Ministerstvo školstva Slovenskej republiky udelilo škole čestný názov Gymnázium Federica Garcíu Lorcu, podľa jedného  z najväčších velikánov španielskej literatúry - Federica Garcíu Lorcu, za prítomnosti zástupcu Ministerstva školstva Španielskeho kráľovstva.

V školskom roku 2007/2008 sa osemročná bilingválna sekcia transformovala na päťročnú. Bilingválna päťročná sekcia je zriadená na základe Dohody o zriadení a činnosti bilingválnych sekcií na gymnáziách Slovenskej republiky uzatvorenej medzi Ministerstvom školstva SR a Ministerstvom školstva a vedy Španielska.

V posledných rokoch v každom školskom roku školu navštevuje okolo 600 žiakov.

Gymnázium žiakom poskytuje kvalitné vzdelávanie cudzích jazykov a prírodovedných predmetov.

Organizuje výmenné a študijné pobyty do Španielska, Švajčiarska či Poľska. Participuje na medzinárodných projektoch, ako Erasmus+, DofE alebo Unicef Škola priateľská k deťom, ktoré rozvíjajú žiakov nielen na vedomostnej úrovni, ale formujú z nich zodpovedných, empatických a tolerantných mladých ľudí s kritickým myslením.

Škola sa zapája do žiackych súťaží z matematiky, fyziky a informatiky, olympiád, recitačných súťaží aj v cudzích jazykoch, do medzinárodných literárnych súťaží a divadelného festivalu.

Učitelia sa žiakom venujú aj po vyučovaní a ponúkajú im širokú škálu krúžkov.

Je kladený dôraz na environmentálnu výchovu a zdravý životný štýl, preto je súčasťou pedagogického tímu aj školský psychológ a výchovný poradca.

Škola poskytuje možnosť prípravy na jazykové skúšky a získanie certifikátov DELE a Cambridge PET/FCE.

Žiaci bilingválnej sekcie končia štúdium maturitou platnou aj v Španielsku a majú možnosť vykonať aj odbornú štátnu skúšku zo španielskeho jazyka na úrovni C1.

Úspešnosť prijatia absolventov na ďalšie štúdium na vysokých školách je na úrovni 93%.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]