Preskočiť na obsah

Hackintosh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
MacOS 10.5 na notebooku Lenovo

Hackintosh je počítač od inej spoločnosti ako Apple, ktorý je navrhnutý na beh neautorizovanej verzie systému MacOS. Názov je skratka slov "hack" a Macintosh, čo je značka notebookov a desktopov od spoločnosti Apple. Notebooky s Hackintoshom sa niekedy označujú ako Hackbooky.

Softvérová licencia Apple umožňuje používanie softvéru iba na počítačoch od spoločnosti Apple. Avšak keďže moderné počítače Apple používajú hardvér spoločnosti Intel, je iba niekoľko obmedzení, ktoré bránia používaniu Apple softvéru na iných počítačoch typu Intel. Niektoré spoločnosti, ako napr. Psystar, sa pokúšali vydávať produkty používajúce MacOS na inom hadrvéri ako Apple, veľa systémov Hackintosh navrhujú priamo nadšenci na rôznych fórach a komunitách.

Zatiaľ čo metódy, ktoré Apple používa na zabránenie tomu, aby boli MacOS inštalované na hardvéri, ktorý nie je Apple, sú chránené pred obchodným obchádzaním v Spojených štátoch prostredníctvom zákona Digital Millennium Copyright Act (DMCA), konkrétne zmeny zákona týkajúce sa konceptu jailbreaking zaviedli takéto metódy obchádzania do šedej oblasti zákona.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hackintosh na anglickej Wikipédii.