Haiti (ostrov)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 19°00′S 70°40′Z / 19°S 70,67°Z / 19; -70.67

Poloha ostrova
Ostrov Haiti

Haiti alebo staršie Hispaniola je ostrov v Karibskom mori. Je to druhý najväčší ostrov (po Kube) v Karibiku a 22. na svete. Je súčasťou súostrovia Veľké Antily. Má rozlohu 76 480 km². V súčasnosti sa na ostrove nachádzajú dva štáty – Haiti a Dominikánska republika, ktoré z neho robia karibský ostrov s najviac obyvateľmi.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodní obyvatelia, indiáni Tainovia, nazývali ostrov rôznymi názvami. Tainovia nemali spisovný jazyk, a preto historické pramene o týchto menách pochádzajú od troch európskych historikov: Talian Peter Martyr d'Anghiera a Španieli Bartolomé de las Casas a Gonzalo Fernández de Oviedo. Na základe komplexného prieskumu a mapy, ktorú vypracoval Andrés de Morales v roku 1508, oznámil, že ostrov ako celok sa nazýval Quizquella (alebo Quisqueya) a slovo Haiti (jazyk Taino: Ayiti chyba, jazyk nebol zadaný Ayiti) označovalo hornatú oblasť na východnom konci ostrova. Diego Álvarez Chanca, lekár na druhej Kolumbovej plavbe, tiež poznamenal, že Haiti je názov najvýchodnejšou provinciou ostrova. avšak Oviedo a Las Casas zaznamenali, že Tainovia celý ostrov nazýval Haití.

Keď sa Kolumbus v roku 1492 zmocnil ostrova, pomenoval ho Insula Hispana v latinčine a La Isla Española v španielčine, čo znamená „španielsky ostrov“. Las Casas skrátil názov na Española a keď talian Peter Martyr d'Anghiera podrobne opísal ostrov v latinčine používal meno Hispaniola. Taino, španielske a francúzske historicky názvy pre celý ostrov Haiti, Hayti, Santo Domingo alebo Saint-Domingue.

V roku 1918 americká okupačná vláda na čele s Harrym Shepardom Knappom rozhodla používať na ostrove názov Hispaniola a odporučila používanie tohto mena Národnej geografickej spoločnosti.

„Haïti“, jeden z pôvodných názvov ostrova v jazyku indiánov, prijal haitský revolucionár Jean-Jacques Dessalines v roku 1804. V slovenčine je oficiálny názov ostrova Haiti (Tainovia) namiesto Hispaniola[1] a to napriek tomu že na ňom sídli štát s rovnakým menom.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Na ostrove Haiti založil v roku 1492 Krištof Kolumbus prvú španielsku kolóniu v Novom svete (zanikla o rok neskôr).[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Haiti [online]. Encyclopaedia Beliana, [cit. 2021-09-30]. Dostupné online.
  2. WILFORD, JOHN NOBLE. COLUMBUS'S LOST TOWN: NEW EVIDENCE IS FOUND [online]. 1985, [cit. 2013-09-04]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]