Hallescher FC

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hallescher FC
Celý názov Hallescher Fußballclub e. V.
Založený 1966
Štadión Erdgas Sportpark, Halle
Kapacita 15 057
Predseda Nemecko Michael Schädlich
Tréner Nemecko Rico Schmittl
Liga 3. nemecká futbalová liga
2021/22 14. miesto
Domáce farby
Hosťovské farby
Pozri aj Športový portál

Hallescher FC alebo celým menom Hallescher Fußballclub e. V. je futbalový klub z nemeckého mesta Halle. Hallescher FC bol založený 26. januára 1966. V časoch Východného Nemecka klub vyhral dvakrát národný pohár. V súčasnosti hrá tretiu najvyššiu nemeckú futbalovú súťaž.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pred druhou svetovou vojnou bolo v Halle viacero futbalových klubov. Z nich najúspešnejší bol FC Wacker Halle, ktorý dokonca vyhral v sezóne 1933/34 svoju regionálnu súťaž Gauliga Mitte. Po vojne však došlo k zrušeniu športových klubov, čo postihlo aj FC Wacker Halle. Časť členov tohto klubu v roku 1946 založila klub SG Halle-Glauch. V roku 1949 došlo k spojeniu s klubom BSG KWU Halle, čím sa zmenil názov klubu na ZSG Union Halle. Pod novým názvom v sezóne 1949 získalo ZSG Union Halle svoj prvý ligový titul. V roku 1950 došlo k ďalších zmenám v klube, čím sa opäť zmenil názov, tento krát na BSG Turbine Halle. Už v sezóne 1951/52 vyhralo BSG Turbine Halle svoj druhý a zároveň posledný majstrovský titul. Komunistickí funkcionári však v roku 1954 rozhodli, že členovia futbalového oddielu BSG Turbine Halle povinne prejdú pod novozaložený klub SC Chemie Halle-Leuna, ktorý sa považuje za predchodcu súčasného klubu. BSG Turbine Halle tak bolo v prvej lige nahradené novým klubom SC Chemie Halle-Leuna, pričom samotné BSG Turbine sa zrazu ocitlo až v tretej najvyššej súťaži. V roku 1956 zaznamenal nový klub prvý úspech, keď sa mu poradilo vyhrať národný pohár. V roku 1958 sa zmenil názov klubu na SC Chemie Halle. Výhru v národnom pohári zopakoval klub v sezóne 1961/62. V roku 1966 bolo rozhodnuté, že futbalový oddiel bude vyčlenený tento raz z klubu SC Chemie Halle-Leuna a prejde k novo vytvorenému klubu Hallescher FC Chemie. Táto udalosť je považovaná za vznik súčasného klubu. Tento klub však v lige nedokázal nadviazať na úspechy BSG Turbine Halle, dokázal sa umiestňovať zväčšia iba v strede ligovej tabuľky. Počas svojho pôsobenia v prvej lige Hallescher FC Chemie dva krát zostúpil do 2. ligy, vždy sa však dokázal vrátiť späť. V poslednej sezóne východonemeckej ligy skončil klub na štvrtom mieste, čo ho zaradilo do nasledujúcej sezóny 2. Bundesligy. V roku 1991 sa klub premenoval na Hallescher FC. V 2. Bundeslige vydržal klub iba jednu sezónu, po ktorej nasledoval postupný pád až do piatej najvyššej súťaže. Od sezóny 2000/01 hral Hallescher FC znovu štvrtú najvyššiu súťaž. V roku 2012 postúpil do 3. ligy. V sezóne 2016/17 obsadil Hallescher FC 13 miesto.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Hallescher FC hráva svoje domáce zápasy na Erdgas Sportpark s kapacitou 15 057 miest. Štadión bol otvorený v roku 2011, keď nahradil pôvodný Kurt-Wabbel-Stadion.

Farby a znak klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Klubovými farbami sú biela a červená, ktoré sa používajú v klubovom znaku, aj na dresoch. V znaku klubu sú od začiatku vyobrazené dve hviezdy a polmesiac, ktoré sa nachádzajú v erbe mesta Halle.

Názvy klubu[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1954 – SC Chemie Halle-Leuna (Sportclub Chemie Halle-Leuna)
  • 1958 – SC Chemie Halle (Sportclub Chemie Halle)
  • 1966 – Hallescher FC Chemie (Hallescher Fußballclub Chemie)
  • 1991 – Hallescher FC (Hallescher Fußballclub)

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Východonemecká 2. liga: 4

Východonemecký pohár: 7

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hallescher FC na anglickej Wikipédii.