Havária v jadrovej elektrárni Fukušima 1

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie


Havária v jadrovej elektrárni Fukušima I je séria prebiehajúcich porúch zariadení a úniku rádioaktívnych materiálov v jadrovej elektrárni Fukušima 1 po zemetrasení a tsunami v Tóhoku dňa 11. marca 2011.[1] [2] Keď tieto poruchy a úniky prešli do druhého mesiaca, odborníci skonštatovali, že Fukušima I síce nie je najhoršia jadrová havária, ale napriek tomu je veľmi komplikovaná.[3]

K jadrovej havárii došlo po zemetrasení s magnitúdou 9,0 a následnom cunami, ktoré postihlo oblasť Tóhoku dňa 11. marca 2011. Toto pobrežné zemetrasenie v blízkosti ostrova Honšú[4] prinieslo veľké cunami, pred ktorým bolo varovaných viac, ako 20 krajín. Zemetrasenie spôsobilo vypnutie troch zo šiestich aktívnych reaktorov v jadrovej elektrárni Fukušima 1. Elektráreň sa skladá zo šiestich samostatných varných reaktorov, ktoré udržuje Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

Následné cunami poškodilo pripojenie do prenosnej sústavy a zaplavilo stanice so záložnými dieselovými generátormi, čo spôsobilo výpadok elektrického prúdu. Následné neochládzanie viedlo k výbuchu a čiastočnému zrúteniu budov reaktorov Fukušimy 1, k problémom na všetkých šiestich blokoch reaktorov a výbuchu v sklade vyhoreného paliva.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BLACK, Richard. Fukushima - disaster or distraction? [online]. BBC News, 18. marec 2011. Dostupné online. (anglicky)
  2. Japan's unfolding disaster 'bigger than Chernobyl [online]. New Zealand Herald, 2. apríl 2011. Dostupné online. Archivované 2020-03-30 z originálu. (anglicky)
  3. Analysis: A month on, Japan nuclear crisis still scarring [online]. International Business Times, 9. apríl 2011, [cit. 2011-04-12]. Dostupné online. Archivované 2011-04-16 z originálu. (anglicky)
  4. Magnitude 9.0 – near the East coast of Honshu, Japan [online]. Earthquake.usgs.gov, [cit. 2011-03-17]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]