Hayley Atwellová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hayley Atwellová
anglicko-americká herečka
Hayley v roku 2015
Hayley v roku 2015
Rod. menoHayley Elizabeth Atwell
Narodenie5. apríl 1982 (41 rokov)
Londýn, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Známa vďakarola Peggy Carterovej (Marvel Cinematic Universe)
Aktívne roky2005 – súčasnosť
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Hayley Atwellová

Hayley Elizabeth Atwellová (* 5. apríla 1982, Londýn) je anglicko-americká herečka. Preslávila sa najmä úlohou agentky Peggy Carterovej vo filmoch a seriáloch od série Marvel Cinematic Universe.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Londýne, je dcérou Allison a Granta Atwella. Jej matka pochádza z Anglicka, otec z amerického Kansasu. Má britské aj americké občianstvo. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala 2 roky. Navštevovala Sion-Manning Roman Catholics Girl's School v Londýne a London Oratory School. V roku 2005 promovala na Guidhall School of Music and Drama.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2007 sa poprvýkrát objavila vo filme Woodyho Allena - Kasandrin sen. O rok neskôr sa objavila vo filme Návrat na Brideshead a vo filme Vojvodkyňa, za ktorý bola nominovaná na British Independent Film Award.

V januári 2009 se predstavila v divadelnej hre A View from the Bridge v divadle Duke of York's, za čo bola nominovaná na Laurence Oliver Award. Získala úlohu v minisérii stanice AMC Vezeň. O rok neskôr si zahrala rolu Freyu Deverell v adaptácií románu Williama Boyda Any Human Heart.

V roku 2011 si zahrala agentku Peggy Carterovú v superhrdinskom filmue Captain America: Prvý Avenger. MTV Networks ju nominovalo ako jeden z objavov roku 2011. Úlohu Peggy si zopakovala v krátkom filme z roku 2013 Agentka Carterová, v roku 2014 vo filme Captain America: Zimný vojak a v televíznim seriáli Agenti S.H.I.E.L.D., roku 2015 vo filmoch Avengers 2: Vek Ultrona a Ant-Man, v roku 2019 vo filme Avengers: Endgame a v roku 2022 vo filme Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva. V rokoch 2015–2016 bol odvysielaný seriál Agent Carter o živote agentky Peggy Carterovej. Svôj hlas postave Peggy Carterovej prepožičala aj v animovanom seriáli Čo keby...? a do videohier Captain America: Super Solider a Lego Marvel's Avengers.

V roku 2016 bola obsadená do nového právnického seriálu Conviction.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hayley Atwellová na českej Wikipédii.