Heinrich Lanz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Lanz
nemecký vynálezca a výrobca poľnohospodárskych strojov
nemecký vynálezca a výrobca poľnohospodárskych strojov
Narodenie9. marec 1838
Friedrichshafen pri Bodamskom jazere
Úmrtie1. február 1905 (66 rokov)
Mannheim
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Heinrich Lanz

Heinrich Lanz (* 9. marec 1838, Friedrichshafen pri Bodamskom jazere - † 1. február 1905, Mannheim) bol nemecký vynálezca a výrobca poľnohospodárskych strojov, lokomobíl a traktorov, ktoré pod značkou LANZ vyvážal do celého sveta.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Heinrich Lanz sa narodil ako tretí syn zo siedmich detí; mal päť bratov a sestru. Jeho otec Johann Peter Lanz (4. september 1805 - † 15. september 1891) vlastnil špedičnú firmu, matka Luise Christiane Beckh (1813 - 1902), pochádzala z obce Eriskirch am Bodensee. Vzdelanie získal na obecnej škole vo Friedrichshafene a na reálke v meste Biberach an der Riß.

Od roku 1858 bol učedníkom v obchode s koloniálnym tovarom v Mannheime. Študoval aj na obchodnej akadémii v Stuttgarte, ale na rok odišiel „na skusy“ do Marseille. Pripravoval sa tak na prácu v rodinnej firme, ktorá sa v tom čase zaoberala prepravou guana a poľnohospodárskych strojov z Anglicka.

Po návrate z Francúzska v roku 1860 si otvoril dielňu na opravy poľnohospodárskych strojov s dvoma zamestnancami a prevzal zodpovednosť za dovoz tovaru v otcovej firme. Na ešte neúplne rozvinutý nemecký trh v oblasti poľnohospodárskych strojov uviedol v roku 1867 spoločne s bratom rezačku krmiva vlastnej konštrukcie. Onedlho nasledoval ďalší stroj – mláťačka. O tri roky neskôr prevzal vedenie celej továrne. V roku 1865 sa oženil s Juliou Faulovou.

Od roku 1869 dovážal anglické parné pluhy John Fowler a za desať rokov firma vyrábala vlastné lokomobily.

V roku 1902 odcestoval v tom čase už 64 ročný Lanz do USA, aby získal informácie o vývoji novej poľnohospodárskej techniky vo firme John Deere. Poznatky, ktoré nadobudol na tejto ceste však stačil využiť len čiastočne, pretože o štyri roky zomrel. Časť svojho majetku odkázal nadácii, ktorá spravovala diakonickú nemocnicu v Mannheime (dnes súčasť Fakultnej nemocnice lekárskej fakulty v Mannheime, Univerzity v Heidelbergu).

Lanzova žena s deťmi firmu ďalej úspešne rozvíjala, ale v roku 1931 získala väčšinový podiel Deutsche Bank. V roku 1956 prevzala spoločnosť Heinrich Lanz AG americká firma John Deere.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]