Preskočiť na obsah

Heligón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Heligón

V iných jazykoch
tal. helicon
nem. helikon
angl. helicon
franc. hélicon
špa. hélicon
Klasifikácia
Podľa orchestrálnej
praxe
Plechové dychové nástroje
Podľa spôsobu
vzniku tónu
Aerofóny
Príbuzné nástroje

Heligón je plechový dychový nástroj, ktorý vznikol z tuby vytočením jej ozvučníkovej časti tak, aby spočívala na ramene hráča. Vďaka tomu je heligón nedoceniteľný pri hre počas pochodu, pretože tuba je pre svoju hmotnosť a rozmery pre hru počas pochodov nepraktická.

Heligón sa vyrába v dvoch základných prevedeniach, a to menšie F ladenie (použiteľný rozsah H1-f1) a väčší B ladenie (použiteľný rozsah F1-malé b). Okrem toho existujú aj deriváty, napr. heligón v C alebo Es ladení.

Názov Heligón sa vzťahuje na horu Helikon v Grécku, ktorá sa nachádza v gréckej mytológii ako sídlo múz. Podľa formy nástroja, pôvod mena bol reinterpretovaný k gréckemu slovu helikos, „zvíjanie“.[1]

Prvý heligón bol vyrobený v roku 1845 Wilhelmom Wieprechtom v spoločnosti Musikinstrumente Stowasser vo Viedni a patentovaný v Rakúsku v roku 1848, po tom, čo Wieprecht videl tieto kruhové nástroje u ruských vojenských hudobníkov.[2]

V hlbokej polohe je tón heligónu veľmi sýty a tvrdý, vo vyššej polohe naopak mäkký a blíži sa charakterom napr. eufóniumu. Výhodou vyplývajúcou zo stavby nástroja je to, že zvuk na rozdiel od tuby nejde nahor, ale vhodným natočením hráčov ho možno smerovať priamo k poslucháčom.

V Česku vyrába heligóny továreň V. F. Červený a ponúka ich pod sortimentom firmy Amati Kraslice. Cena heligónu sa pohybuje okolo 80 000 (českých) korún.

Príbuzným nástrojom heligónu je potom v zámorí používaný suzafón. Jeho tón je ešte tvrdší ako tón heligónu, a je i ostrejší a prenikavejší.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. So bei Curt Sachs: Reallexikon der Musikinstrumente., Verlag von Julius Bard, Berlin 1913, S. 185
  2. Anthony C. Baines, Clifford Bevan: Helicon, Grove Music Online, 2001
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Heligon na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Heligón