Hello (pieseň, Adele)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
„Hello“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
SingelAdele
z albumu 25
Vydaný 23. október 2015
Formát Digital download
Nahraný Metropolis Studios (Londýn)
Žáner Soul
Dĺžka 4:55
Vydavateľ XL
Skladateľ Adele Adkins, Greg Kurstin
Producent Greg Kurstin
Adele chronológia singlov
Skyfall
(2012)
„Hello“
(2015)
When We Were Young
(2016)

Hello“ je pieseň anglickej speváčky Adele, ktorá vyšla 23. októbra 2015 prostredníctvom XL Recordings, ako prvý singel z jej tretieho štúdiového albumu 25 (2015). Adele zložila pieseň spolu s jej producentom Gregom Kurstinom. „Hello“ je klavírna balada s prvkami soulu a text piesne diskutuje o nostalgii a ľútosti. Po vydaní bola pieseň pozitívne prijatá hudobnými kritikmi, ktorí ju priaznivo prirovnávali k Adelinej predchádzajúcej tvorbe a chválili taktiež text piesne a vokály. Pieseň bola nahraná v Londýne.

Singel „Hello“ obdržal medzinárodný komerčný úspech. Dosiahol prvú priečku takmer v každej krajine, vrátane Spojeného kráľovstva, kde sa stal Adeliným druhým singlom číslo jeden, po piesni „Someone like You“ a tiež dosiahol najväčšie tržby počas otváracieho týždňa za tri roky. V Spojených štátoch „Hello“ debutoval na vrchole rebríčku Billboard Hot 100, kde sa stal Adeliným štvrtým singlom číslo jeden. Pieseň prelomila niekoľko rekordov a stala sa prvou piesňou, ktorá predala viac ako milión digitálnych kópií za týždeň. Koncom roku 2015 sa celosvetový predaj vyšplhal až na 12,3 milióna kusov, čím sa pieseň stala 7. najpredávanejším singlom roka 2015.[1]

Sprievodné hudobné video k piesni režíroval Xavier Dolan, v ktorom si po boku Adele zahral aj Tristan Wilds. Videoklip zlomil Vevo rekord, kedy za 24 hodín mal na konte 27,7 milióna pozretí. Predošlý rekord držala Taylor Swift s piesňou „Bad Blood“, ktorý obdržal 20,1 milióna pozretí. Videoklip „Hello“ tiež prelomil rekord za najkratšie dosiahnutie 100 miliónov pozretí na Vevo, ktorý pred tým držala Miley Cyrus a jej pieseň „Wrecking Ball“. Okrem týchto rekordov sa môže videoklip pochváliť aj najkratším časom, kedy dosiahol 1 miliardu pozretí na YouTube – 88 dní. Adele propagovala naživo svoju pieseň na BBC one-hour-long special, ktorý bol nazvaný Adele at the BBC.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Global Music Report [online]. International Federation of the Phonographic Industry, [cit. 2016-04-12]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hello (Adele song) na anglickej Wikipédii.