Helvetinjärvi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Helvetinkolu

Helvetinjärvi (hɛlvɛtinjærvi, „Pekelné jazero“), celým menom Helvetinjärven kansallispuisto je národný park v západnom Fínsku v provincii Pirkanmaa neďaleko mesta Ruovesi. Bol založený roku 1982 a jeho súčasná rozloha je 49,8 km². Park predstavuje pôvodné divoké lesy kraja Häme. Od 19. storočie je vyhľadávaným cieľom turistov. V parku je asi 40 km značených chodníkov.

Svoje meno dostal po jednom z jazier na jeho území, Iso Helvetinjärvi („Veľké pekelné jazero“), ktoré sa nachádza v severozápadnom cípe parku. Nad jazerom sa tyčí i najväčšia atrakcia parku, puklina Helvetinkolu. Neďaleko nej je známa turistická chata, v ktorej je ale zakázané nocovať.

V južnej časti parku je ešte jedna, menšia puklina, Rontonhorha. Ďalšími väčšími jazerami v parku sú Haukkajärvi, Luoma a Kovero.

Park disponuje dostatočným množstvom miest pre stanovanie a kempovanie s kvalitným zázemím. Zvláštnosťou parku je to, že stred parku do nej vlastne nepatrí. Na tomto území prebieha ťažba dreva. Veľké parkovisko pre osobné automobily a karavany je neďaleko najväčšieho jazera Haukkajärvi, kde je aj veľké táborisko.

Najjednoduchšie sa až do centra parku dá dostať z cesty 66 z Ruovesi do Virratu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]