Henry Steel Olcott

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Henry Steel Olcott
Henry Steel Olcott
jeden zo zakladateľov a prvý prezident Teozofickej spoločnosti

Narodenie 2. august 1832
Orange, New Jersey, USA
Úmrtie 17. február 1907 (74 rokov)
Adyar, India

Henry Steel Olcott (* 2. august 1832, Orange, New Jersey, USA – † 17. február 1907, Adyar, India) bol odborníkom na poľnohospodárstvo, právnik a novinár, jeden zo zakladateľov a prvý prezident Teozofickej spoločnosti. Bol prvým významným predstaviteľom rastúceho záujmu o budhizmus na Západe. Jeho následné aktivity ako prezidenta Teozofickej spoločnosti pomohli budhizmu v jeho znovuobnovovaní.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Olcott vyrástol na otcovej farme v New Jersey. V roku 1860 sa oženil s Mary Epplee Moranovou, dcérou farára z New Rochelle. Mali spolu štyri deti, najmladšie dve zomreli v ranom detstve. Manželstvo nebolo úspešné, v roku 1874 bolo rozvedené.

Po vypuknutí občianskej vojny vstúpil do armády. Najprv slúžil v spojovacích zboroch, po vyliečení z dyzentérie bol prijatý do špeciálnej komisie vyšetrujúcej podvody a korupciu. Za svoje zásluhy bol povýšený na plukovníka a prevelený do Washingtonu. Pre svoje výnimočné schopnosti bol po atentáte na prezidenta Lincolna menovaný do špeciálnej trojčlennej komisie, ktorá mala za úlohu vyšetriť vraždu.

Po odstúpení z komisie v roku 1865 sa vrátil do New Yorku študovať právo. Roku 1868 bol prijatý do právnickej komory (angl. bar) v New Yorku. Občas publikoval články, ktoré sa zaoberali rôznymi témami. Napríklad publikoval genealógiu svojej rodiny, ktorá siahala späť až k Thomasovi Olcottovi, ktorý bol jedným zo zakladateľov Hartfordu v Connecticute roku 1636.

Opäť sa začal zaujímať o okultizmus a experimentálnu psychológiu. V roku 1874 nastal prelomový okamih v jeho živote, keď písal sériu článkov o seansách bratov Eddyových z Chittendenu vo Vermonte. Na druhej návšteve farmy Eddy vo Vermonte sa stretol s Helenou Blavatskou.

Roku 1875 Henry Olcott, Helena Blavatská a ostatní (najmä William Quan Judge) založili Teozofickú spoločnosť. V decembri 1878 premiestnili sídlo spoločnosti do Indie, ktoré bolo neskôr zriadené v Adyare.

Olcottovym primárnym cieľom v Indii bolo rozšíriť ázijskú filozofiu na Západe podporovaním presných prekladov textov duchovných učiteľov a tiež sa usiloval oživiť orientálne duchovné tradície - predovšetkým hinduizmus, budhizmus a zoroastrizmus, ktoré trpeli pod útlakom západného materialistického učenia a kresťanskej misionárskej propagandy, ale aj pod vojenským, ekonomickým a politickým útlakom.

Od roku 1880 Olcott a Blavatská začali vyvíjať aktivity pre budhizmus na Srí Lanke. Práve pre svoju prácu s budhistami na Srí Lanke je Olcott veľmi známy. Okrem činnosti pre Teozofickú spoločnosť bola táto práca najbližšia jeho srdcu. Spoločne s Mohottivattom Gunanandou, Anagarikou Dharmapalou a ďalšími sa angažovali za znovuoživenie budhizmu na Srí Lanke, najmä zakladaním budhistických škôl. Napísal Budhistický katechizmus, knihu, ktorá sa aj cez niektoré faktické nedostatky stala veľmi populárnou a dodnes sa používa. Usiloval sa, aby jednotlivé budhistické školy našli zhodu v základných bodoch učenia, aby mohli vytvoriť jednoliate hnutie, ktoré by malo šancu preniknúť na Západ.

Roku 1880 spoločne s J. R. de Silvou vytvoril budhistickú vlajku ako symbol znovuoživenia budhizmu na Srí Lanke. Vlajka bola neskôr prijatá ako medzinárodný symbol budhizmu.

Blavatská sa nakoniec vrátila do Londýna, kde zomrela, ale Olcott zostal v Indii a venoval sa práci pre Teozofickú spoločnosť. Po jeho smrti vedenie spoločnosti prevzala Annie Besantová.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Buddhist Catechism (1881), v češtine vyšlo ako: Buddhistický katechismus, z angl. prel. J.Filipský, Praha 1996
  • Theosophy, Religion, and Occult Science (1885)
  • Old Diary Leaves 6 volumes
  • Descendents of Thomas Olcott (1872)