Preskočiť na obsah

Henry Steel Olcott

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Henry Steel Olcott
jeden zo zakladateľov a prvý prezident Teozofickej spoločnosti
jeden zo zakladateľov a prvý prezident Teozofickej spoločnosti
Narodenie2. august 1832
Orange, New Jersey, USA
Úmrtie17. február 1907 (74 rokov)
Adyar, India
PodpisHenry Steel Olcott, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Henry Steel Olcott
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Henry Steel Olcott

Henry Steel Olcott (* 2. august 1832, Orange, New Jersey, USA – † 17. február 1907, Adyar, India) bol odborníkom na poľnohospodárstvo, právnik a novinár, jeden zo zakladateľov a prvý prezident Teozofickej spoločnosti. Bol prvým významným predstaviteľom rastúceho záujmu o budhizmus na Západe. Jeho následné aktivity ako prezidenta Teozofickej spoločnosti pomohli budhizmu v jeho znovuobnovovaní.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Olcott vyrástol na otcovej farme v New Jersey. V roku 1860 sa oženil s Mary Epplee Moranovou, dcérou farára z New Rochelle. Mali spolu štyri deti, najmladšie dve zomreli v ranom detstve. Manželstvo nebolo úspešné, v roku 1874 bolo rozvedené.

Po vypuknutí občianskej vojny vstúpil do armády. Najprv slúžil v spojovacích zboroch, po vyliečení z dyzentérie bol prijatý do špeciálnej komisie vyšetrujúcej podvody a korupciu. Za svoje zásluhy bol povýšený na plukovníka a prevelený do Washingtonu. Pre svoje výnimočné schopnosti bol po atentáte na prezidenta Lincolna menovaný do špeciálnej trojčlennej komisie, ktorá mala za úlohu vyšetriť vraždu.

Po odstúpení z komisie v roku 1865 sa vrátil do New Yorku študovať právo. Roku 1868 bol prijatý do právnickej komory (angl. bar) v New Yorku. Občas publikoval články, ktoré sa zaoberali rôznymi témami. Napríklad publikoval genealógiu svojej rodiny, ktorá siahala späť až k Thomasovi Olcottovi, ktorý bol jedným zo zakladateľov Hartfordu v Connecticute roku 1636.

Opäť sa začal zaujímať o okultizmus a experimentálnu psychológiu. V roku 1874 nastal prelomový okamih v jeho živote, keď písal sériu článkov o seansách bratov Eddyových z Chittendenu vo Vermonte. Na druhej návšteve farmy Eddy vo Vermonte sa stretol s Helenou Blavatskou.

Roku 1875 Henry Olcott, Helena Blavatská a ostatní (najmä William Quan Judge) založili Teozofickú spoločnosť. V decembri 1878 premiestnili sídlo spoločnosti do Indie, ktoré bolo neskôr zriadené v Adyare.

Olcottovym primárnym cieľom v Indii bolo rozšíriť ázijskú filozofiu na Západe podporovaním presných prekladov textov duchovných učiteľov a tiež sa usiloval oživiť orientálne duchovné tradície - predovšetkým hinduizmus, budhizmus a zoroastrizmus, ktoré trpeli pod útlakom západného materialistického učenia a kresťanskej misionárskej propagandy, ale aj pod vojenským, ekonomickým a politickým útlakom.

Od roku 1880 Olcott a Blavatská začali vyvíjať aktivity pre budhizmus na Srí Lanke. Práve pre svoju prácu s budhistami na Srí Lanke je Olcott veľmi známy. Okrem činnosti pre Teozofickú spoločnosť bola táto práca najbližšia jeho srdcu. Spoločne s Mohottivattom Gunanandou, Anagarikou Dharmapalou a ďalšími sa angažovali za znovuoživenie budhizmu na Srí Lanke, najmä zakladaním budhistických škôl. Napísal Budhistický katechizmus, knihu, ktorá sa aj cez niektoré faktické nedostatky stala veľmi populárnou a dodnes sa používa. Usiloval sa, aby jednotlivé budhistické školy našli zhodu v základných bodoch učenia, aby mohli vytvoriť jednoliate hnutie, ktoré by malo šancu preniknúť na Západ.

Roku 1880 spoločne s J. R. de Silvou vytvoril budhistickú vlajku ako symbol znovuoživenia budhizmu na Srí Lanke. Vlajka bola neskôr prijatá ako medzinárodný symbol budhizmu.

Blavatská sa nakoniec vrátila do Londýna, kde zomrela, ale Olcott zostal v Indii a venoval sa práci pre Teozofickú spoločnosť. Po jeho smrti vedenie spoločnosti prevzala Annie Besantová.

  • Buddhist Catechism (1881), v češtine vyšlo ako: Buddhistický katechismus, z angl. prel. J.Filipský, Praha 1996
  • Theosophy, Religion, and Occult Science (1885)
  • Old Diary Leaves 6 volumes
  • Descendents of Thomas Olcott (1872)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]