Herman Hollerith

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Herman Hollerith
americký vynálezca a inžinier
Herman Hollerith
Narodenie29. február 1860
Buffalo, New York, USA
Úmrtie17. november 1929 (69 rokov)
Washington D.C., USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Herman Hollerith

Herman Hollerith (* 29. február 1860, Buffalo, New York, USA – † 17. november 1929, Washington D.C.) bol americký vynálezca a inžinier. V roku 1890 vynašiel a zostrojil elektromechanický počítací stroj, ktorý používal dierne štítky a umožňoval hromadné spracovanie dát do tabuliek. Táto technológia sa používala aj v neskorších elektronických počítačoch. Holeritky (diernym štítkom hollerithovho typu) sa v USA používali pre štatistiky zdravotníctva až do polovice 60. rokov 20. storočia. Vo výpočtových strediskách sa dierne štítky bežne používali ešte v 80. rokoch 20. storočia. Jeho spoločnosť Tabulating Machine Company bola jednou z tých, z ktorých v roku 1924 vznikla International Business Machines Corporation (IBM).

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Syn nemeckého imigranta (Georg Hollerith, profesor klasických jazykov na gymnáziu v meste Speyer, ktorý emigroval do USA v roku 1848) nadobudol vzdelanie v City College v New Yorku, inžiniersky titul získal v Columbia School of Mines (Kolumbijská univerzita). V roku 1882 Hollerith nastúpil do Massachusettskej technickej univerzity, kde vyučoval strojárstvo a vykonával svoje prvé experimenty s diernymi štítkami.

Replika Hollerithovho zariadenia s triediacou skrinkou, približne z roku 1890

V roku 1879 začal pracovať v Štatistickom úrade USA (U.S. Census Office) ako štatistik. V roku 1889 odovzdal na Columbia University dizertačnú prácu s názvom Elektrický tabelačný systém, za ktorú získal doktorát. 8. januára 1889 bol spoločnosti Hollerith vydaný americký patent č. 395 782. Jeho systém, počítací stroj, ktorý používal dierne štítky a umožňoval tak hromadné spracovanie dát, bol použitý na sčítanie ľudu v USA v decembri 1890.

Po ďalších vylepšeniach systému založil v roku 1896 spoločnosť Tabulating Machine Company aby komercializoval svoj vynález. V roku 1905 však stratil svojho najlepšieho zákazníka, Štatistický úrad USA, ktorý dodnes sčítanie ľudu vykonáva každých desať rokov. V roku 1910 žaloval úrad pre sčítanie ľudu z dôvodu údajného porušenia patentov a pokúsil sa zabrániť nadchádzajúcemu sčítaniu ľudu - a to bezvýsledne. V roku 1911 Hollerith nakoniec predal svoju spoločnosť za približne 1,21 milióna dolárov a desaťročnú zmluvu na poradenstvo, ktorá mu mala ročne prinášať 20 000 dolárov.

Spoločnosť Tabulating Machine sa potom zlúčila (akvizíciou akcií) s Computing Scale Corporation a International Time Recording Company, aby vytvorila Computing Tabulate Recording Corporation (CTR), ktorá bola v roku 1924 premenovaná na International Business Machines Corporation (IBM).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]