Hierapolis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 07:15, 17. november 2013, ktorú vytvoril Luppus (diskusia | príspevky) (wikilinky)

Hierapolis (gr. Ἱεράπολις) bolo antické mesto na kopci nad termálnymi kúpeľmi Pamukkale na území dnešného Turecka neďaleko Denizli. Kedysi patrilo do Frígskeho kráľovstva.

Od roku 1988 je vedené v zoznamoch UNESCA ako významná lokalita Svetového dedičstva v Európe.

Mesto bolo postavené pri svahu hory nad travertínovou terasou Pamukkale v údolí rieky Hermos s minerálnymi prameňmi, medzi mestami Sardeso a Apameia Kibotos. Toto miesto bolo už za antických čias známe vďaka impozantným bielym terasám, ktoré vznikli z minerálov odparených vôd tunajších horúcich prameňov.

Mesto prosperovalo vďaka využitiu horúcich prameňov pri farbení vlnených tkanín a tiež vďaka prekvitajúcemu obchodu s tkaninami.

História

Spoľahlivé poznatky o existencii starovekého mesta pochádzajú z 3. storočia pred Kr., hoci neisté indície boli známe už z oveľa skoršieho obdobia. Pôvodné osídlenie tvorili príslušníci gréckeho kráľovstva Frígia. V roku 17 po Kr. bolo mesto zničené silným zemetrasením. Neskôr bolo znovu zrekonštruované a rozšírené. 1. a 2. storočie po Kr. bolo obdobím ďalšieho intenzívneho rozvoja mesta a vtedy vznikli aj mnohé stavby, termálne kúpele, divadlá, amfiteátre a chrámy. Hoci mnohé budovy odolali neskôr i bojom počas vojny medzi Turkami a Byzantskou ríšou, mesto bolo úplne zničené počas druhého veľkého zemetrasenia v roku 1334.

Prvokresťanský biskup Papias

Z Hierapolu pochádza i prvokresťanský biskup Papias (žil v rokoch 65140 po Kr.).

Informácie o jeho živote i jeho dielo „Výklad slov Pána“ (Logión kyriakón exegésis) sa stratili, no zachovali sa jeho stručné citáty u Irenea z Lyonu (†202) a u Eusebia, ktoré ako najstaršie svedectvá o evanjeliách majú veľký význam.

Ireneus sa o Papiovi vyjadruje ako o „starom“, spomína ho, ako poslucháča apoštola Jána a priateľa Polykarpa zo Smyrny († okolo r. 160).

Eusebius, ktorý vo svojich Cirkevných dejinách venuje Papiovi kapitolu III. 40, koriguje Ireneov omyl a ukazuje, že nešlo o apoštola Jána, ale o iného Jána - presbytera, ktorý zbieral osobné svedectvá starších o Ježišovom živote. Kritizuje tiež niektoré Papiove názory, predovšetkým chiliazmus.

Pozoruhodnosti

Galéria

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hierapolis

Zdroj