Preskočiť na obsah

Hip house

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hip house
Pôvod v štýlochHouse
Trip-hop
Acid house
Kultúrne pozadieKoniec 80-tych rokov – New York, Chicago, Detroit, Londýn, Manchester
Typické nástrojeSyntetizátor - Bicí automat - Sekvencer - Klávesy - Sampler
Všeobecná popularitaVýznamná, a to najmä koncom 80-tych a začiatkom 90-tych rokov v USA, Veľkej Británii a Austrálii. Od roku 2008 rastúca popularita v USA
Odvodené štýlyRave - Drum & Bass - Breakbeat - Electro-Hop - UK garage
Podštýly
Chicago - UK
(kompletný zoznam)

Hip house alebo house rap je hudobný žáner, ktorý mieša prvky house a hip-hopu. Tento žáner sa dostal do popredia v 80. rokoch 20. storočia v New Yorku a Chicagu. V Spojenom kráľovstve vznikla prvá oficiálna hip housová skladba s názvom „Rock Da House“ od britských producentov Beatmasters a britskej ženskej rapovej dvojice Cookie Crew už v roku 1987.

V roku 1989 vypukol menší spor, keď americká nahrávka nazvaná „Turn Up The Bass“ od Tyree Coopera featuring Kool Rock Steady bola vyhlásená jej tvorcami za „prvú hip housovú skladbu na vinylovej platni.“ Beatmasters sa sporili o to, že prvou bola ich „Rok Da House“, ktorá bola oficiálne vydaná na vinylovej platni v roku 1986.

Po zlúčení R&B s garage house vznikol nový žáner nazvaný UK garage. Ďalšie spojenia UK garage s britským hip-hopom vyústili v to, čo je dnes známe ako grime. Derivátom grime je grindie, ktoré pripomína rap rock, drum and bass a alternative dance. Rave žánre ako speed garage alebo UK Funky vznikli takisto zlúčením britského hip-hopu s nejakou formou alebo aspektom house.

Zoznam významných Hip house skladieb

[upraviť | upraviť zdroj]

Zoznam významných interpretov

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hip house na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).