Alternative dance

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alternative dance
Pôvod v štýlochAlternatívny rock, indie rock, elektronická tanečná hudba, New Wave, electronic body music
Kultúrne pozadieStred 80-tych rokov – Veľká Británia
Typické nástrojeElektrická gitara – Basová gitara – bicie – perkusie – syntetizátor – bicí automat – sampler – laptop
Podštýly
Madchester, electroclash, New rave
Zmes štýlov
Trip hop, Rave

Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Alternative dance alebo indie dance (tiež môže znamenať underground dance v USA)[1] je hudobný žáner, ktorý mieša subžánre rocku s elektronickou tanečnou hudbou. Hoci na britských súostroviach bol veľmi obmedzený, bol v Amerike a celosvetovo zverejnený takými skupinami ako New Order v 80-tych rokoch a The Prodigy v 90-tych rokoch.

Štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Allmusic uviedol k alternative dance mixes „melodická štruktúra piesne alternatívneho a indie rocku s elektronickými beatmi, syntetizátormi a/alebo samplami, a klubovo orientovaná post-disco dance hudba“.[2] Sacramento Bee ho označuje ako „postmodernEurosynthtechnopopNew Wave v mixéri“.[3] Kultúrny historik Piero Scaruffi naznačuje, že prvým dôkazom electronic body music bolo Belgicko a neskôr Kanada v rokoch 1980 až 1984, ktorý položil základy pre alternative dance prienik v 90-tych rokoch.[4]

Žáner je ťažko opísateľný v klubovej kultúre pre inšpiráciu pri začlenení iných hudobných štýlov ako je synthpop, acid house a trip-hop. Alternative dance umelci sú identifikovaný cez ich označenie, štruktúru alebo splynutie špecifických hudobných prvkov.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kot, Greg. Picking Up The Beat: Underground Dance Music Steps Into The Spotlight With Chicago Summit. Chicago Tribune, 25. júl 1996, s. 1.
  2. a b Alternative Dance: Žáner [online]. Allmusic, [cit. 2009-10-27]. Dostupné online.
  3. Hot To Trot: A Guide Attitude Included To Sacramento's Alternative Dance Scene. The Sacramento Bee, 12. október 1990, s. TK14.
  4. Scaruffi, Piero. História rockovej hudby: 1951–2000. [s.l.] : iUniverse, 2003. ISBN 0-5952-9565-7. S. 210.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]