Electronic body music

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Electronic body music
Pôvod v štýlochIndustrial, Elektronická tanečná hudba, Synthpunk, Synthpop, Post-punk
Kultúrne pozadieSkoré 80. roky – Belgicko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Kanada
Typické nástrojesyntetizátor - bicí automat - sekvencer - klávesové nástroje - sampler
Všeobecná popularitanízka
Odvodené štýlyAnhalt EBM - New beat - Goa trance - Dark electro - Electro-industrial

Electronic body music, EBM alebo tiež Industrial dance je hudobný žáner, ktorý kombinuje prvky industriálnej hudby a elektronickej tanečnej hudby. Objavil sa na začiatku roku 1980 a ovplyvnil industriálne skupiny ako Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire, Clock DVA európske synthpunkové skupiny ako DAF, Liaisons Dangereuses, Portion Control a elektronickú hudbu skupiny Kraftwerk.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Od svojho vzniku bol štýl charakterizovaný tvrdými a riedkymi elektronickými beatmi, čistým spevom, výkrikmi, vrčaním s dozvukmi a echo efektmi s opakujúcimi sa linkami sekvencera. V čase vzniku tohto žánru hrali dôležitú úlohu syntetizátory ako Korg MS-20, Emulator II, Oberheim Matrix a Yamaha DX7. Typické EBM rytmy sú založené na 4/4 beatoch, hlavne s niekoľkými menšími synkopáciami pripomínajúcimi štruktúru rockového rytmu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Electro-industrial[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Electro-industrial

Electro-industrial je výsledok spojenia EBM a Industriálnej hudby, ktorý vznikol v strede 80-tych rokov. Kým EBM má minimálnu štruktúru a čistú výrobu, electro-industrial má hlboký, zložitý a vrstvený zvuk obsahujúci prvky ambient industrialu. Tento štýl propagovali najmä Skinny Puppy, Front Line Assembly, a wumpscut:.[1] V polovici 90-tych rokov sa zo žánru vytvorili odnože aggrotech a dark electro.

Futurepop[upraviť | upraviť zdroj]

Futurepop je derivačnou formou žánru EBM,[2] ktorý sa vyvinul koncom 90-tych rokov s umelcami VNV Nation a Apoptygma Berzerk. Termín „futurepop“ bol vytvorený spevákom skupiny VNV Nation Ronanom Harrisom.[3] Scéna rástla začiatkom 21. storočia vďaka umelcom ako And One, Assemblage 23, Ayria, Colony 5, Covenant, Icon of Coil, Neuroticfish, Rotersand, a Seabound, ktorí tvorili alebo začínali integrovať prvky žánru do svojej hudby.[4]

Futurepop si zachováva niektoré prvky, ktoré sú známe z EBM a industriálnej hudby vrátane výrazných použití samplov a absencia vokálnych úprav, ktorá je populárna v iných formách elektronickej hudby. Okrem toho obsahuje tiež vplyvy synthpopu (napríklad štruktúra piesne a vokálny štýl) a uplifting trance (grandiózne syntetizátorové melódie) s cieľom vytvoriť riadené beaty, klubovo orientovanú hudbu, ktorá je považovaná za viac tanečnú a radostnú ako EBM.[5][6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HARPER, Jim. ((( Music for a Slaughtering Tribe > Overview ))) [online]. allmusic, 14. január 1997, [cit. 2010-05-19]. Dostupné online.
  2. Nancy Kilpatrick, The goth bible: a compendium for the darkly inclined , St. Martin's Griffin, 2004.
  3. Being a little bit productive [online]. Sorted magAZine, 2002. Dostupné online.
  4. Assemblage 23 - I've never been fond of the 'future pop' moniker [online]. Side-Line Magazine, 2009. Dostupné online.
  5. Review :: Frozen Plasma - Monumentum [online]. ReGen Magazine, 2010. Dostupné online. [nefunkčný odkaz]
  6. Review :: Endanger - Addicted to the Masses [online]. ReGen Magazine. Dostupné online. [nefunkčný odkaz]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Electronic body music na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).