Hnedá konvencia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
4suits.svgTento článok sa týka bridžu a používa špecifickú bridžovú terminológiu. Pozri článok Bridžová terminológia pre vysvetlenie neznámych slov a fráz. Pokiaľ tam nejaký termín nenájdete, upozornite na to prosím v diskusii.

Hnedé konvenciebridžové konvenčné hlášky proti ktorým sa dá ťažko vymyslieť účinná obrana priamo pri stolíku. Na súťažiach najvyššej kategórie sú povolené, na súťažiach nižších kategórií bývajú zakázané.

Sú to konvencie, ktoré spĺňajú niektoré z nasledujúcich kritérií.

a) Akékoľvek otvorenie od 2 trefov do 3 pikov, ktoré:

Môže byť slabé (podľa dohody môže byť použité so silou nižšou, než je priemerná) a zároveň nesľubuje najmenej 4-list v známej farbe.
Výnimka: Hláška vždy sľubuje najmenej štvorlist v známej farbe, pokiaľ je list slabý. Ak nesľubuje aspoň štvorlist, musí byť list minimálne o kráľa silnejší, než priemerný list. (keď všetky slabé významy hlášky sľubujú aspoň štvorlist v známej farbe a silné významy list minimálne o kráľa silnejší, než je priemerný list, nejedná sa o Hnedú konvenciu).
Výnimka: Otvorenie 2 v lacnej sľubujúce slabý dvojfarebný list (aspoň 5-listy) v ľubovoľnej drahej farbe (môže, ale nemusí, obsahovať i silné varianty), vrátane otvorení, ktoré v slabom variante nesú dodatočnú informáciu o ostatných farbách (napr. Wilkosz).
Na medzinárodných turnajoch je Wilkosz pokladaný za hnedú konvenciu, v Česku a na Slovensku nie.

b) Zásah na prirodzené otvorenie na 1. stupni, ktorý nesľubuje aspoň 4-list v známej farbe

Výnimka: prirodzený zásah v NT
Výnimka: akýkoľvek cuebid, ktorý ukazuje silný list
Výnimka: cuebid známej farby skokom ako otázka na zádrž do 3NT

c) Akékoľvek slabé dvojfarebné hlášky na 2. alebo 3. stupni, ktoré môžu byť urobené s jednou farbou 3-listou a kratšou.

d) Klamlivé hlášky povoľované či dokonca požadované systémom.

e) Žiadne z predchádzajúcich obmedzení neplatí pri obrane proti silným umelým otvorenia alebo v obrane proti Hnedým konvenciám či VUS metódam.


Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]