Horacio Tomás Liendo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Horacio Tomás Liendo
Horacio Tomás Liendo
Horacio Tomás Liendo, podpis
Dočasný prezident Argentínskej republiky
(de facto)
V úrade
21. november 1981 – 11. december 1981
Predchodca Roberto Eduardo Viola (de facto) Carlos Lacoste (de facto) Nástupca
Bývalý minister vnútra Argentínskej republiky
V úrade
29. marec 1981 – 12. december 1981
PrezidentRoberto Eduardo Viola
Predchodca Albano Harguindeguy Alfredo Oscar Saint Jean Nástupca
Bývalý minister práce Argentínskej republiky
V úrade
29. marec 1976 – 8. február 1979
PrezidentJorge Rafael Videla
Predchodca Miguel Unamuno Llamil Reston Nástupca
Biografické údaje
Narodenie17. december 1924
Córdoba, Argentína
Úmrtie24. august 2007 (82 rokov)
Buenos Aires, Argentína
Alma materVysoká vojenská škola
Profesiavojak
Národnosťargentínska
Vierovyznanierímskokatolícke
Rodina
Manželka
Esther Lópezová Narvajaová
Odkazy
Spolupracuj na CommonsHoracio Tomás Liendo
(multimediálne súbory)

Horacio Tomás Liendo (* 17. december 1924, Córdoba – † 24. august 2007, Buenos Aires) bol argentínsky politik a vojak. 21. novembra 1981 sa stal dočasným (de facto) prezidentom Argentínskej republiky potom, čo vládnuca vojenská chunta oznámila, že prezident Roberto Eduardo Viola nie je zo zdravotných dôvodov schopný vykonávať svoju funkciu. Viola síce zostal formálne prezidentom až do 11. decembra 1981, no do tohto dňa vykonával jeho právomoci práve generál Horacio Tomás Liendo, čím sa stal dočasným prezidentom. Nezložil ale prezidentskú prísahu a neradí sa tak do oficiálneho zoznamu prezidentov krajiny. Pred tým pôsobil tiež ako minister práce a minister vnútra. Pôsobil v argentínskej armáde, dosiahol hodnosť divízneho generála.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Córdoba v rovnomennej provincii. V roku 1947 úspešne absolvoval štúdium na Národnej vojenskej akadémii a získal hodnosť druhého poručíka. Postupne bol povyšovaný, až sa v roku 1954 stal kapitánom a následne začal študovať na Vysokej vojenskej škole. O šesť rokov neskôr bol povýšený na majora a vyslaný do USA na absolvovanie špeciálneho kurzu. Už v roku 1965 bol povýšený na podplukovníka a postupne sa prepracoval do širšieho velenia pozemných síl. V roku 1970 bol povýšený na plukovníka a stal sa riaditeľom Školy komunikácie. O päť rokov neskôr bol povýšený do generálskej hodnoti, keď sa stal brigádnym generálom.[1]

V roku 1976 armáda zosadila prezidentku Maríu Estelu Martínezovú Perónovú a nový vojenský prezident Jorge Rafael Videla vymenoval Liendu za nového ministra práce.[2] V roku 1979 bol povýšený na divízneho generála, no súčasne skončil vo funkcii ministra a stal sa súčasťou generálneho štábu ozbrojených sil. Ďalší vojenský prezident Roberto Eduardo Viola ho vymenoval v marci 1981 za ministra vnútra, Liendo sa postupne prepracoval medzi najvplyvnejších predstaviteľov vojenskej chunty. 21. novembra 1981 vojenská chunta náhle vyhlásila, že prezident Viola nie je schopný zo zdravotných dôvodov vykonávať funkciu prezidenta. Právomoci prezidenta od tohto dátumu prevzal práve minister vnútra Horacio Tomás Liendo, ktorý sa stal dočasným prezidentom a to napriek tomu, že Viola bol stále oficiálne prezidentom.[3] Prevahu v ozbrojených silách postupne získavali zástancovia tvrdej línie, chunta následne 11. decembra 1981 aj oficiálne ukončila vládu prezidenta Violu, čím súčasne skončilo aj pôsobenie Lienda vo funkcii dočasného prezidenta. O niekoľko dní neskôr odišiel Liendo do dôchodku a stiahol sa aj z politického života. Zomrel v ústraní v auguste 2007 v Buenos Aires, kde je aj pochovaný.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Liendo, ex ministro de Videla y de Viola [online]. lanacion.com.ar, [cit. 2018-11-17]. Dostupné online. Archivované 2015-12-23 z originálu.
  2. Qué ocurrió el día del golpe de Estado en Argentina, el 24 de marzo de 1976 [online]. notimerica.com, [cit. 2018-11-17]. Dostupné online.
  3. El general Horacio Liendo asume interinamente la presidencia argentina [online]. elpais.com, [cit. 2018-11-17]. Dostupné online.