Preskočiť na obsah

Horská Chata

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Horská Chata
Základné informácie
Pôvod Slovensko
Žáner(-re) rock
Pôsobenie 2002 – súčasnosť
Členovia skupiny
Martin Vantúch (gitara, spev)
Miroslav Liška (bicie)
Pavol Majerčák (gitara, spev)
Ján Čižniar (basová gitara)
Bývalí členovia
Juraj Hnilica (2003 – 2004)

Horska Chata (bez dĺžňa v slove Horska) je rocková kapela z Martina. Sformovala sa v roku 2002.[1] Zakladajúcimi členmi kapely Horska Chata boli spevák a gitarista Martin Vantúch a bubeník Miroslav Liška.[1] V roku 2002 sa k nim pripojil druhý gitarista a spevák Pavol Majerčák.

Názov Horska Chata si skupina dala počas cesty autobusom zo skúšky. Na okne videli reklamu na istú horskú chatu, ktorých je v okolí Martina značný počet. Slovné spojenie Horska Chata ich upútalo a vybrali si ho za svoj oficiálny názov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2003 začal na poste basgitaristu s Horskou Chatou hrať Juraj Hnilica (Bačova Fujara). Na jeseň odohrala kapela svoj prvý oficiálny koncert. V martinskom štúdiu Kobka začala nahrávať svoj prvý album s názvom Horska Chata. Ten pokrstili 28. 2. 2004 v Rock Pube v Martine. Na koncerte pri príležitosti krstu debutu Horskej Chaty sa s kapelou rozlúčil Juraj Hnilica, ktorého na poste basgitarista vystriedal Ján Čižniar.

V roku 2005 sa skladba „Strašný sen“ z prvého albumu Horska Chata dostala na kompiláciu Punk Rock Made In Slovakia 4 (vydavateľstvo Musica). Skladba „Budem hrdina“ vyšla na kompilácii Slovak Underground Punx Attack vol. 1.

V roku 2006 Horska Chata v štúdiu Exponent v Šulekove nahrala svoj druhý album s názvom Ľudia vedia lietať. Jeho producentom bol Peter Sanchez Saniga. Skladba „To som ja“ bola zaradená na kompiláciu Slovak Underground Punx Attact! Vol. II. (vydavateľstvo Hirax Records) a „Doing My Best“ na kompiláciu Extreme Music (vydavateľstvo Musica).

V roku 2007 vznikli prvé videoklipy Horskej Chaty – ku skladbám „Hrdina“ (réžia Tomáš Kmeť) a „Jahoda II“. Obidva sa objavili na kompilácii Slovak Undergtround Punx attack clip. Skladbu „Wrong“ z albumu Ľudia vedia lietať si na kompiláciu AKCE PUNK vybralo vydavateľstvo EMI.

V roku 2008 kapela Horska Chata opäť zamierila do štúdia Exponent v Šulekove. Ku koncu roka je hotový jej tretí album – Inou cestou (producent Peter Sanchez Saniga). CD pokrstil v martinskej Kocke Ivan Válek, basgitarista skupiny Team.

V januári 2009 Horska Chata natočila videoklip k titulnému singlu nového CD – „Povstaň z prachu, ďalej kráčaj sám“ (kamera Maťo Marek, strih Matej Mazák). Po festivalovom lete cestuje Horská Chata v septembri 2009 do Poľska. Bola tu nominovaná do 20-členného semifinále poľského festivalu Gramy 2009. Horska Chata je prvým zahraničným interpretom vo vyše 50-ročnej histórii festivalu. Postúpila do 6-členného finále a získala cenu pre najlepšieho bubeníka festivalu. Hneď po návrate sa Horska Chata dozvedá ďalšiu dobrú správu – hudobná televízia Musiq1 ju nominovala medzi desať interpretov na zisk titulu Nováčik roka na Musiq1 Awards. Po prvej časti hlasovania sa Horska Chata do finálovej trojky. 15. októbra 2009 v klube Ministry of Fun v Banskej Bystrici porazila Máriu Čírovú a kapelu Billy Barman a stáva sa Nováčikom roka.

Úspešný rok 2009 pre Horskú Chatu pokračuje – 28. novembra 2009 si v ankete Slávik prebrali jej členovia cenu pre Objav roka. V decembri nová skladba „Myslíš, že vieš kto som?“ postúpila do štvrťfinále národného kola súťaže Eurovision Song Contest. Autorom skladby je Peter Cingel (text), Horska Chata (hudba), produkoval ju Ivan Válek zo skupiny TEAM. Skladba sa už v roku 2010 prebojovala až do semifinále.

V roku 2010 kapela Horska Chata dokončila klip ku skladbe „Keď na slovách už nezáleží“ (réžia Matej Mazák). Zahrala si v ňom Miss Slovensko 2005 Ivica Sláviková, ktorá klip v závere marca 2010 na špeciálnom bratislavskom koncerte v klube Elam aj pokrstila.

V máji a júni 2012 boli hosťami rozlúčkové turné skupiny Team, Česká Pojišťovna Habera a Team final tour 2012.[2]

V septembri 2013 hudobná stanica MTV zaradila do rotácie klip : "Nestačil som povedať" z albumu "Best of" vydanému k 10. výročiu vzniku kapely.

V októbri 2013 štartuje v Martine spoločné turné skupín Horská Chata a Problem.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2004 – HCH
  • 2006 – Ľudia vedia lietať
  • 2009 – Inou cestou
  • 2011 – 4
  • 2012 – Best of

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Profil [online]. Martin: Horská chata, [cit. 2012-06-02]. Dostupné online.
  2. Koncerty [online]. Martin: Horská chata, [cit. 2012-06-02]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]