Hrad Bodiam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 51° 00′ 09″ s.š., 0° 32′ 33″ v.d.

Hrad Bodiam
An aerial view of the Bodiam. The square castle is surrounded by a roughly square moat, and beyond that stretch green fields.
Letecká snímka hradu Bodiam

Bodiam je anglický, čiastočne zbúraný vodný hrad, obklopený rozsiahlou vodnou priekopou. Nachádza sa pri obci Robertsbridge v grófstve East Sussex a dal ho postaviť v druhej polovici 80. a na začiatku 90. rokov 14. storočia sir Edward Dalyngrigge.

Celá jeho budova má štvoruholníkový pôdorys, je bez donjonu, rámovaná siedmimi vežami a veľkou bránou, oboje je na vrcholku zakončené cimburím. Obytné miestnosti boli súčasťou vonkajšieho opevnenia. Umelá vodná nádrž vybudovaná okolo Bodiamu mala nielen obrannú funkciu, ale aj estetickú. Jej účelom bolo zvýšiť okázalosť dojmu, ktorým na svoje okolie pôsobí hrad, týčiaci sa uprostred vodnej hladiny.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Povolenie postaviť hrad dostal Edward Dalyngrigge od kráľa Richarda II. v roku 1385. Jeho rodina ho vlastnila až do roku 1470, potom Bodiam získal rod Lewknorovcov, od roku 1543 sa tu vystriedalo veľa majiteľov.

Po anglickej občianskej vojne v polovici 17. storočia začal hrad postupne chátrať, čiastočné opravy začali až v druhej štvrtine 19. storočia. O jeho obnovu sa zaslúžil i lord Curzon, ktorý ho kúpil v roku 1916. Od roku 1925 Bodiam spravuje anglická charitatívna organizácia National Trust for Places of Historic Interest or Natural Beauty a je prístupný verejnosti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hrad Bodiam

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bodiam na českej Wikipédii.