Hun Sen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hun Sen
Hun Sen
Hun Sen, podpis (z wikidata)
Súčasný predseda vlády Kambodže
V úrade
14. január 1985 – 22. august 2023
Predchodca Chan Sy Hun Manet Nástupca
Biografické údaje
Narodenie5. august 1952 (71 rokov)
Kampong Cham, Francúzska Indočína
Politická stranaKambodžská ľudová strana
Červení Khméri
Profesiapolitik, diplomat
Rodina
Manželka
Bun Rany
Odkazy
Hun Sen na gov.kh
Spolupracuj na CommonsHun Sen
(multimediálne súbory)

Hun Sen (khmérsky: ហ៊ុន សែន, * 5. august 1952; niekedy uvádzaný 4. apríl 1951, Peam Koh Sna, Francúzska Indočína (dnešná Kambodža)) je kambodžský politik, od roku 1985 dlhoročný predseda vlády Kambodže.[1] Narodil sa ako a do roku 1972 používal meno Hun Bunal. V mladosti bol partizánskym vojakom, je predsedom Kambodžskej ľudovej strany, v minulosti taktiež zastával úrad ministra zahraničných vecí Kambodže. Jeho vláda býva často kritizovaná kvôli porušovaniu ľudských práv.[2][3]

Mladosť a politické začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Hun Sen sa narodil ako Hun Bunal, na vidieku ako tretie dieťa zo šiestich. V čase narodenia (1952, resp. 1951) bola Kambodža súčasťou francúzskeho protektorátu Francúzska Indočína. Jeho otec, Hun Neang, bol najskôr budhistickým mníchom, neskôr sa angažoval v boji proti francúzskej koloniálnej nadvláde. Tá skončila s obnovením Kambodžského kráľovstva v roku 1953. Hun Bunal začal v roku 1958 navštevovať základnú školu v rodnej obci Peam Koh Sna. Keďže mal dobré študijné výsledky, mohol od roku 1964 pokračovať na gymnáziu Indra Dehvi v hlavnom meste Phnom Penh. Od roku 1965 sa začal politicky angažovať, po vlne násilia v roku 1968 vo veku 16 až 17 rokov opustil školu aj hlavné mesto a utiekol do obce Memot, kde pracoval na kaučukovníkovej plantáži. Zároveň sa však angažoval v odboroch, vstúpil do Komunistickej strany.[4]

V roku 1970 došlo v Kambodži ku prevratu a kráľovstvo bolo nahradené republikou. V marci 1970 Hun Bunal vyslyšal výzvu zvrhnutého kráľa Norodoma Sihanuka a vstúpil do partizánskeho boja proti novo vzniknutej Kambodžskej republike. V roku 1972 si zmenil meno na to súčasné a pridal sa ku parašutistom. O dva roky neskôr sa už vypracoval na veliteľa východného sektoru. Svojim vojakom bol údajne príkladom, vždy stál v prvej línii, päťkrát bol zranený a v apríli 1975 dokonca v boji prišiel o ľavé oko. Počas vlády Červených Khmérov velil vo svojich necelých 25 rokoch východnému pluku. Neexistuje svedectvo, že by sa vtedy dopúšťal masakrov. Keď v roku 1977 dochádzalo ku viacerým vnútorným čistkám v kambodžskej armáde, Sen radšej utiekol do Vietnamu.[4] Najprv sa niekoľko mesiacov skrýval v džungli, následne bol niekoľko mesiacov väznený Vietnamcami a nakoniec sa pridal ku novo sa formujúcim jednotkám, ktoré mali odstrániť genocídny režim Červených Khmérov. 30. decembra 1978 prekročil spolu so 110 000 vietnamskými vojakmi kambodžskú hranicu a bol vietnamskou armádou vo veku 26 rokov ustanovený ako minister zahraničných vecí Ľudovej republiky Kampučea, čo bol štát, ktorý s vietnamskou okupačnou podporou existoval v rokoch 1979 – 1989. V roku 1981 sa stal poslancom a vicepremiérom.

Hun Sen druhý sprava na samite ASEAN v roku 2016
Hun Sen so svojím najvýznamnejším kambodžským politickým oponentom, Samom Rainsym

Premiér[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1985 sa stal vo veku 33 rokov prvý raz predsedom vlády. Stal sa spolupracovníkom komunistických vietnamských okupačných síl a pomohol im s finálnou likvidáciou odboja Červených Khmérov. Po páde východného bloku sa Sen štylizoval do role vlasteneckého bojovníka za kambodžskú nezávislosť a kapitalistického reformátora, ktorý vyjednával o odchode vietnamských okupačných vojsk z krajiny. V roku 1991 spoločne s kráľom podpísal mierové dohody v Paríži.

V roku 1993 v Kambodži prebehli prvé a posledné relatívne slobodné voľby pod záštitou OSN. Zvíťazila strana FUNCINPEC princa Norodoma Ranariddha s 58 mandátmi.[4] Hun Senova Kambodžská ľudová strana (CPP) skončila druhá s 51 kreslami (zo 120). Vzhľadom na to, že v parlamente nemala ani jedna strana väčšinu, došlo po siahodlhých a neúspešných rokovaniach k ustanoveniu krehkej spoluvlády dvoch premiérov.[5] Tento stav trval do roku 1997, kedy Hun Sen pripravil štátny prevrat. Senove jednotky pozabíjali stovky princových stúpencov, samotný Rinariddh bol nútený utiecť z krajiny. Od tej doby v Kambodži žiadne skutočne slobodné voľby neprebehli. V neslobodných a sfalšovaných voľbách opakujúcich sa každých päť rokov Hun Sen opakovane víťazil, naposledy v lete 2018. S výnimkou obdobia po rokoch 2003 a 2013 vládol samostatne s jeho stranou CPP.[4] V roku 2013 jeho víťazstvo ohrozovala zjednotená opozícia so stranou CNRP, no CPP aj tak získala väčšinu kresiel (68, CNRP 55).[4] Posledné víťazstvo v roku 2018 bolo možné najmä preto, že koncom roka 2017 cez Najvyšší súd nechal zakázať najväčšiu opozičnú stranu Sama Rainsyho a Kema Sokhu, Kambodžskú stranu národnej záchrany (CNRP), stovky jej príslušníkov nechal obviniť z vlastizrady, desiatky členov vrátane jej parlamentného lídra Kema Sokhy nechal zatvoriť do väzenia a zvyšok aj s Rainsym či Mu Sochua bol pre obvinenia nútený utiecť z krajiny.

Hun Sen za svoje politické úspechy považuje vytiahnutie krajiny z chudoby, ktorého ťahúň je textilný priemysel.[6]

Kritika vládnutia[upraviť | upraviť zdroj]

Senova vláda je spájaná s masívnym porušovaním ľudských práv a korupciou.[7] Hun Senovi sa podarilo do krajiny prilákať zahraničných investorov v oblasti primárneho sektoru hospodárstva (poľnohospodárstvo a ťažba), ktorým vyhovuje kleptokratický spôsob vládnutia. Ich investície vyviedli krajinu z najhoršej chudoby vlády Červených Khmérov. Krajina však naďalej zostáva najchudobnejšou v regióne, je zaradená v programe EBA Európskej únie pre najchudobnejšie štáty sveta.[8] Korupcia, politicky nestabilné prostredie a zhoršenie public relations kvôli spolupráci s Hun Senovým režimom sú hlavné dôvody, prečo sa krajine vyhýbajú investori v pokročilejších sektoroch hospodárstva.

Pod Hun Senovou vládou dochádza k masívnemu porušovaniu bezpečnosti pri práci, zámerne zastaveným vyšetrovaniam úmrtí v dôsledku zlých pracovných podmienok, k štátom tolerovanému otroctvu, vyvlastňovaniu majetku chudobných roľníkov a núteným deportáciám celých vidieckych komunít v prospech nadnárodných spoločností. Tieto rozhodnutia sú spojené úplatkárskymi praktikami a sám Hun Sen z pozície predsedu vlády získal z neznámych zdrojov majetok v hodnote niekoľko sto miliónov amerických dolárov. Ozbrojené zložky sú podľa neziskových organizácií zodpovedné za tisíce mimosúdnych vrážd opozičných politikov, novinárov, právnikov, obhajcov ľudských práv, náboženských predstaviteľov a ďalších vodcov tradičných vidieckych komunít. Vo vezení sedia až desiatky tisíc politických väzňov.[7]

Hun Senova vláda je tiež spájaná s masívnou deforestráciou. Kambodža je tretia najrýchlejšie odlesňovaná krajina sveta, len medzi rokmi 2000 – 2005 zmizlo 30 % miestnych lesov. V roku 2018 Hun Sen vyhlásil, že proti nelegálnej ťažbe v lesoch bude bojovať strieľaním drevorubačov z vrtuľníkov.[9]

V roku 2019 z obavy z návratu Sama Rainsyho z exilu nechal Hun Sen zatknúť desiatky spolupracovníkov zakázanej strany CNRP a diplomaticky tlačil na okolité krajiny ASEANu, aby Rainsymu a jeho kolegom z exilu neumožnili cestovať do Kambodže. Taktiež nechal v novembri 2019 na thajsko-kambodžských hraniciach rozostaviť tisíce vojakov, aby bránili Rainsymu v prekročení hraníc.[10]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://www.bbc.com/news/world-asia-pacific-13006542
 2. Cambodia: Stop pressuring regional neighbours to harass opposition figures [online]. amnesty.org, 7.11.2019, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online. (po anglicky)
 3. Deutsche Welle (www.dw.com). Cambodia's Hun Sen demands closure of key human rights group [online]. dw.com, 26.11.2017, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online. (po anglicky)
 4. a b c d e Hun Sen: Cambodia's strongman prime minister [online]. bbc.com, 27.7.2018, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online. (po anglicky)
 5. PONNIAH, Kevin. In 1993, the UN tried to bring democracy to Cambodia. Is that dream dead? [online]. bbc.com, 28.7.2018, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online.
 6. SINEAT, Yon a Ate HOEKSTRA. Dark clouds gather over Cambodia's garment industry [online]. international.la-croix.com, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online. (po anglicky)
 7. a b UN human rights expert alarmed at rise in Cambodia arrests [online]. news.un.org, 2019-11-08, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online.
 8. 'Everything but Arms': The case of Cambodia [online]. europarl.europa.eu, apríl 2019, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online. (po anglicky)
 9. DOWN, Aisha Kehoe. Cambodian PM Vows to Shoot Loggers From Helicopters, Again [online]. occrp.org, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online. (po anglicky)
 10. Cambodian opposition leader Sam Rainsy arrives in Malaysia [online]. aljazeera.com, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hun Sen

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]